Nemčija je med letoma 2015 in 2016 pod vodstvom Angele Merkel sprejela 1,2 milijona beguncev. Kanclerka je takrat dejala, da so razmere "naše evropske vrednote postavile na preizkušnjo kot redkokdaj prej". Odprtje nemških mej za begunce je označila za "nič več in nič manj kot humanitarno nujnost".
Pri UNHCR-ju so poudarili, da je nekdanja kanclerka Nemce pozvala, naj zavrnejo razdiralni nacionalizem in se namesto tega odločijo za sočutje in odprtost, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Angela Merkel je s tem, ko je več kot milijonu beguncev pomagala preživeti in ponovno normalno zaživeti, pokazala velik moralni in politični pogum," je izjavil vodja UNHCR-ja Filippo Grandi in pozdravil odločenost nekdanje kanclerke, da se zavzame za človekove pravice, humanitarna načela in mednarodno pravo.
"To je bilo pravo vodstvo, ki se je sklicevalo na našo skupno človečnost in se odločno postavilo po robu tistim, ki so oznanjali strah in diskriminacijo," je dodal Grandi.
Nekdanji nemški kanclerki 150.000 evrov
Nansenova nagrada je bila ustanovljena leta 1954 v čast prvega visokega komisarja ZN-a za begunce, norveškega arktičnega raziskovalca in humanitarnega delavca Fridtjofa Nansena. Podeljujejo jo posameznikom, skupinam ali organizacijam za izjemno delo v korist beguncev ter drugih razseljenih in ljudi brez državljanstva.
Hansen je pred natanko stotimi leti prejel Nobelovo nagrado za mir zaradi prizadevanj za repatriacijo vojnih ujetnikov in zaščito milijonov beguncev ob razpadu Avstro-Ogrske in Osmanskega cesarstva.
Merkel bo nagrado in dobrih 150.000 evrov prejela na slovesnosti 10. oktobra v Ženevi. Nekdanja nemška kanclerka je avgusta letos za prizadevanja v povezavi z begunci leta 2015 že prejela Unescovo nagrado za mir.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje