Kanadski državljan Tse Chi Lop velja za enega največjih svetovnih mafijskih baronov, ki se ga je prijel tudi vzdevek azijski El Chapo po mehiškemu mamilarskem šefu Joaquinu "El Chapu" Guzmanu. Leta 2021 so ga na podlagi tiralice Interpola prijeli na letališču na Nizozemskem, kjer se je skoraj dve leti bojeval proti izročitvi Avstraliji.
59-letnik je bil na čelu kriminalnega sindikata Sam Gor, znanega tudi kot Podjetje, ki je v Aziji vodil več milijard dolarjev vredno trgovino z mamili. Po navedbah avstralske policije je njegov sindikat v Avstralijo pretihotapil kar 70 odstotkov vseh mamil, predvsem metamfetaminov, pa tudi heroin in ketamin.
Tse zanika vse obtožbe in je po poročanju BBC-ja obtožil avstralsko policijo, da je nezakonito poskrbela za njegov izgon iz Tajvana v Kanado, ki je vključeval postanek na Nizozemskem, da so ga lahko potem tam prijeli.
Tseja so prijeli v operaciji Kungur, v kateri je od leta 2019 sodelovalo 20 različnih agencij z vsega sveta, vodenje pa je prevzela avstralska policija.
Pred aretacijo naj bi Tse živel v Macau, Hongkongu in Tajvanu, predtem pa je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja zaradi tihotapljenja mamil devet let že preživel v zaporu v ZDA.
Avstralska policija je sporočila, da bo s Tsejem skupaj na zatožni klopi tudi 66-letni britansko-kitajski državljan, ki ga je junija letos izročila Tajska.
Agencija Združenih narodov za boj proti mamilom ocenjuje, da je sindikat Sam Gor z metamfetamini samo leta 2018 zaslužil osem milijard dolarjev, vendar bi lahko zaslužek znašal tudi 17,7 milijarde dolarjev. Sindikat naj bi nadzoroval med 40 in 70 odstotki regionalnega trga metamfetaminov, ki se je v zadnjih petih letih povečal vsaj za štirikrat.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje