Vesoljski nadzor in sledenje Evropske unije (EU SST) ocenjuje, da bodo ostanki rakete vstopili v ozračje v času 190 minut pred ali 190 minut po 04.11 (po srednjeevropskem času), torej med 1.01 in 7.20 v nedeljo zjutraj.
Kitajsko zunanje ministrstvo je v petek sporočilo, da bo večina ostankov rakete ob ponovnem vstopu v Zemljino ozračje zgorela in najverjetneje ne bo povzročila škode.
Ameriška vojska je medtem sporočila, da sledi "nenadzorovanemu" pristanku rakete.
Kot predvideva Space news, bo zgorelo od 60 do 80 odstotkov mase rakete, nekateri njeni deli, sestavljeni iz negorljivih materialov, pa bodo predvidoma pristali na površini Zemlje. Kakšna je njena trenutna hitrost, sicer ni znano.
Bo pristala v bližini New Yorka ali na Novi Zelandiji?
Ker 70 odstotkov Zemlje prekriva morje, je večja verjetnost, da ostanki rakete ne bodo zadeli naseljenih območij, piše na spletni strani Space.
Kot poroča Space news, bi raketa lahko pristala na obsežnem pasu, ki sega od severa New Yorka, Madrida, Pekinga do južnega Čila in Nove Zelandije.
18-tonska raketa
Raketa Long March 5B, ki tehta 18 ton in je dolga približno 30 metrov, je ena največjih do zdaj izstreljenih raket, ki bo nenadzorovano padla nazaj na Zemljo, poroča The Independent.
V raketi je bil nov modul kitajske vesoljske postaje, ki jo želi Kitajska dokončati do leta 2022. Da bi ji to uspelo, bo morala v vesolje poslati še deset drugih raket.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje