Dogovor med vlado in stranko Tehrek-i-Labaik (TLP), ki je pozivala k protestom, predvideva, da se bodo začeli postopki za to, da se 47-letni Asii Bibi prepreči, da bi lahko zapustila državo. Vlada tudi ne bo preprečila pritožbe na njeno izpustitev. Bibijin odvetnik Saif Mulook je pred nekaj dnevi zaradi strahu za svoje življenje zbežal v Evropo, od koder je sporočil, da bo Bibijevo tako lažje še naprej zastopal.
Spomnimo, Bibijeva je bila leta 2010 obsojena, potem ko so jo obtožili, da je v prepiru s svojimi sosedi užalila preroka Mohameda. Bibijeva je vseskozi vztrajala, da je nedolžna, a je kljub temu preživela večji del zadnjih osmih let v samici. Pred dnevi so njeno smrtno kazen nepričakovano razveljavili, kar je po vsej državi sprožilo nasilne proteste na tisoče islamskih gorečnežev, ki podpirajo ostro zakonodajo proti bogokletstvu.
Pakistanski minister za informiranje Favad Čaudri je dogovor za BBC komentiral: "Imeli smo dve možnosti - da uporabimo silo, s tem pa bi lahko prišlo do smrtnih žrtev, ali da se pogajamo. Menimo, da smo storili prav, saj pri pogajanjih vsaka stran malo popusti. Odločitev o tem, ali bo Bibijevi prepovedano zapustiti državo, bo sprejelo sodišče, vlada pa mora storiti vse za njeno varnost." V sklopu dogovora bodo vse ljudi, ki so protestirali proti njeni izpustitvi, izpustili iz zapora. V zameno bo vodstvo stranke TLP pozvalo k umiritvi razmer in miroljubnemu razhodu z ulic.
Kristjani, ki v večinsko muslimanskem Pakistanu predstavljajo le 1,6 odstotka prebivalstva, so bili v zadnjih letih tarče več napadov.
Od leta 1990 je bilo zaradi obtožb o bogokletstvu v državi umorjenih najmanj 65 ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje