"V Indiji so številke padle predvsem zaradi zelo robustne politike cepljenja in velikega števila prebivalcev, ki so covid že preboleli. Oboji so v veliki meri pred okužbo zaščiteni," pravi dr. Monica Mahajan. Specialistka internistka v New Delhiju vodi eno od zasebnih bolnišnic.
"Hkrati je vlada pravi čas uvedla "lockdown", ki ga rahlja zelo postopno. Šole, ki so dolgo delovale na daljavo, so se znova odprle šele nedavno. Še počasneje so se odpirali trgovski centri in kinematografi. Zelo stroga je tudi politika nošnje zaščitnih mask v javnosti. Za razliko od Združenih držav Amerike in večine Evrope so maske pri nas še vedno obvezne. Držimo se tudi medsebojne razdalje. Menim pa, da je k obvladovanju pandemiji v največji meri prispevalo cepljenjem," poudarja.
Po podatkih ameriške univerze Johns Hopkins se je po svetu z novim koronavirusom okužilo več kot 254 milijonov ljudi. Koronavirusna bolezen je zahtevala že 5.110.00 življenj bolnic in bolnikov. Polno cepljenih je 41 odstotkov svetovnega prebivalstva.
Vabljeni k branju intervjuja.
Kaj pa zdravilo ivermektin?
Glede uporabe ivermektina za zdravljenje covida-19 je bilo veliko polemik; vendar nič več kot glede uporabe hidroksiklorokvina ali nekaterih zdravil proti okužbi z virusom HIV. Ob izbruhu epidemije namreč nismo imeli še ničesar na voljo, s čimer bi lahko pomagali bolnikom s koronavirusno boleznijo. Učili smo se in še vedno se učimo.
V Indiji smo za zdravljenje covida veliko uporabljali ivermektin. Vendar je v podatkih precejšnja zmeda; tako tistih za ali proti ivermektinu. Med prvim in delom drugega vala smo ga predpisovali, zdaj pa ne več, saj ga nismo vključili v smernice zdravljenja koronavirusne bolezni. Po analizi podatkov smo spoznali, da uporaba ivermektina ne spremeni poteka covida. Bolnik ničesar ne pridobi, vendar mu tudi ne škoduje. Če ga bolniku predpišeš ali ne, ni velike razlike.
Ali v bolnišnici, ki jo vodite, za zdravljenje covida uporabljate ivermektin?
V moji bolnišnici smo ivermektin veliko uporabljali. Odkar so v veljavi nove smernice, ga ne uporabljamo več. Za njegovo uporabo preprosto ni dovolj znanstvenih podatkov in dokazov.
V Indiji se je z novim koronavirusom okužilo že več kot 34 milijonov prebivalk in prebivalcev. Prvi val okužb se je začel lanskega julija, drugi val pa letošnjega aprila. Zaradi koronavirusne bolezni je umrlo 464.000 ljudi. V Indiji je polno cepljenih sedemindvajset odstotkov prebivalcev; to je 375 milijonov ljudi. Nadaljnjih sedemindvajset odstotkov jih je že prejelo prvi odmerek cepiva in zdaj čakajo na drugega. Dr. Mahajan, katera cepiva so na voljo v vaši državi?
Trenutno cepimo z dvema cepivoma; obe proizvajamo v Indiji: s cepivom Covishield družbe AstraZeneca in s cepivom Covaxin družbe Baharat Biotech. Odobreno je tudi cepivo Sputnik V, prihaja tudi DNK cepivo ZyCoV-D, vendar smo do zdaj v največji meri cepili le z omenjenima prvima dvema cepivoma.
Ali se je Indijska vlada pogovarjala tudi s Pfizerjem in Moderno?
Da, vendar morate razumeti, da podnebje v Indiji zelo otežuje pogoje, ki jih za pravilno skladiščenje potrebujeta cepivi teh dveh družb. Če upoštevamo logistične zahteve in tudi transport do oddaljenih podeželskih območij, uporaba cepiv Pfeizer in Moderna ne bi bila praktična. Pogovarjali smo se, vendar bi bila njuna uporaba skoraj nemogoča. Hkrati pa sta se cepivi družb Astra Zeneca in Baharat Biotech izkazali za zelo učinkoviti in sta logistično predstavljali manjši izziv.
Indijska vlada je za zaustavitev širjenja novega koronavirusa uvedla tudi "lockdown".
Prvo zaprtje lanskega julija je bilo popolno – popolni "lockdown". Ob drugem letošnjega aprila pa smo že poznali težave, ki so jih imeli zlasti dnevni migranti, zato smo bili veliko bolje pripravljeni. Menim, da je bil prav popolni "lockdown" najboljši možen ukrep. Če bi ostali odprti, bi bilo veliko več obolelih in tudi smrtnost bi bila veliko višja.
Kako pa se je indijska družba odpirala?
Ob prvem zaprtju smo najprej odprli le nujne dejavnosti in živilske trgovine. Sledile so nenujne komercialne panoge in šele nato, kot zadnje, so se odprle šole in univerze. Celo zdaj, po drugem zaprtju, v nekaterih dejavnostih še vedno delajo delno od doma, v šolah pa je v veljavi hibridni sistem; nekateri delajo in se učijo od doma, drugi v živo v šoli. Še vedno torej ne velja obvezna 100-odstotna prisotnost na delovnem mestu ali v šoli. Zavedamo se, da nas tudi v Indiji lahko doleti tretji val, zato smo zelo, zelo pozorni in previdni. Še vedno se nismo popolnoma odprli: da, potovanja in turizem so stekli, vendar se držimo ukrepov za vzdrževanje medsebojne razdalje.
Indija je kar 160-krat večja od Slovenije. Strokovnjaki ocenjujejo, da v državi živi že skoraj milijarda in štiristo milijonov ljudi. Po rekordnih več kot 410.000 primerih okužbe s koronavirusom v enem samem dnevu, to je bilo na začetku letošnjega maja, so se številke v zadnjem mesecu občutno zmanjšale. Kakšno je stanje v vaši bolnišnici?
K sreči trenutno v moji bolnišnici ni hospitaliziran noben bolnik s koronavirusno boleznijo. Kot sem že rekla, večina mojih bolnikov, ki jih zdravim zaradi covida, ima blažjo obliko obolenja, saj so prebolevniki ali cepljeni. Zato hospitalizacija pri njih ni potrebna.
Prav tako imamo zdaj na voljo novo zdravilo za naše kovidne bolnike – to je koktejl protiteles. Ta jim vbrizgamo na začetku obolenja. Protitelesa uspešno zavrejo poslabšanje bolezni in preprečijo hospitalizacijo.
Večina mojih bolnikov s covidom zato ne potrebuje bolnišničnega zdravljenja.
Svetovna zdravstvena organizacija je opozorila, da je zdaj Evropa epicenter pandemije. Kako je mogoče, da so najbolj razvite države generator širjenja novega koronavirusa?
En izziv je prav gotovo v tem, da se marsikje v Evropi prebivalci ne držijo medosebne razdalje. Zaradi ekonomskih razlogov in ker so se države zanašale, da bosta tretji in četrti val počasnejša, se je mnogo držav odprlo zelo hitro. Menim, da mora biti rahljanje "lockdowna", v smislu ponovnega odpiranja šol, gospodarstva, družbe, počasnejše. Prisotno je preveliko tveganje za ponoven izbruh. Sproščanje potovanj, odpiranje gospodarstva in šol mora biti zelo postopno.
Zaznala sem tudi, da je v mnogih evropskih državah veliko ljudi še vedno zadržanih glede cepljenja. Še vedno oklevajo, ali pa cepljenju proti covidu nasprotujejo. V nekaterih državah pa je problematična tudi distribucija cepiva. V Indiji imamo namreč svojo proizvodnjo cepiv, zato pri zagotavljanju zadostnih količin nismo odvisni od drugih držav. Številne evropske države pa so odvisne od tujih dobavnih verig, ki niso vedno zanesljive.
Veliko nasprotovanja cepljenju, neupoštevanje medosebne razdalje in odvisnost od drugih pri dobavi cepiv; to so po mojem mnenju ključni razlogi za trenutne težave v Evropi.
Glede na številke v zadnjih dneh in tednih Indiji trenutno ne grozi nov, to je tretji val epidemije. Dr. Mahajan, kakšna je vaša napoved?
Zelo sem optimistična. S cepivi proti covidu ciljamo na pravo tarčo. Še vedno bomo morali biti previdni. Takoj ko malo popustimo, namreč številke spet narastejo. Spodbujati moramo cepljenje in nadaljevati množično testiranje.
Na neki točki se bo pandemija ustavila; povsod po svetu. Zdaj je veliko novih primerov na Kitajskem in tudi v Evropi, vendar bo usoda novega koronavirusa takšna, kot je usoda vseh virusov – postal bo endemičen in bo krožil v populaciji. Pandemije pa bo konec! Glede tega sem zelo optimistična.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje