Pell je umrl v Rimu po težavah s srcem, ki so se pojavile po operaciji kolka.
V Vatikanu je zasedal več visokih položajev, Frančišek mu je zaupal boj proti korupciji v Cerkvi.
Pell je bil nadškof v Melbournu in Sydneyju, nato pa se je preselil v Rim. Med letoma 2014 in 2017 je vodil sekretariat za gospodarske zadeve v Vatikanu. Pell, ki si je prizadeval za preglednost in "čistost" vatikanskih financ, je pogosto prišel v spor s starimi strukturami in navadami odgovornih v Vatikanu. Med njimi je bil tudi italijanski kardinal Angelo Becciu, ki se zdaj otepa obtožb zlorabe zaupanja in poneverbe pred vatikanskim sodiščem.
Po razveljavljeni obsodbi se je vrnil v Vatikan
Pella sta leta 2017 dva moška obtožila posilstva in spolne zlorabe, ki naj bi ju kardinal zoper njiju zagrešil v 90. letih prejšnjega stoletja. 12-članska porota je decembra 2018 v Avstraliji odločila, da je Pell kriv spolne zlorabe dveh 13-letnih dečkov, članov prestižnega kolidža sv. Kevina in cerkvenega zbora v katedrali sv. Patrika v Melbournu. Papež Frančišek ga je zaradi obtožb poslal na dolgotrajni dopust in omejil njegove pristojnosti.
Leta 2019 je bil obsojen na šest let zapora in registriran kot spolni prestopnik. V zaporu Barwon blizu Melbourna v Avstraliji je preživel 12 mesecev, preden je avstralsko višje sodišče po pritožbi razveljavilo obsodbo, kar mu je omogočilo vrnitev v Vatikan, kjer ga je sprejel tudi papež Frančišek. Pell se je tudi udeležil nedavnega pogreba zaslužnega papeža Benedikta XVI.
Papež Frančišek se je Pellu pred manj kot mesecem dni zahvalil za pomoč pri urejanju cerkvenih financ in ga označil za "velikega človeka, ki mu veliko dolgujejo".
Različni odzivi na njegovo smrt
Odzivi na smrt kardinala prihajajo predvsem iz Avstralije. Avstralski premier Anthony Albanese je tako vsem, ki žalujejo, izrazil svoje sožalje. Na smrt kardinala se je odzval tudi nekdanji avstralski premier Tony Abbot, ki je kardinala označil za "svetnika naših časov".
Avstralska zveza žrtev spolnih zlorab duhovnikov po drugi strani v pokojnem kardinalu vidi simbol cerkvenega neukrepanja proti spolnim zlorabam v svojih vrstah, v zvezi so tudi poudarili, da "njegovo ime pozna vsaka žrtev spolnih zlorab na svetu".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje