Pogled na poslopje v Seulu, kjer se nahaja urad predsednika države. Foto: Reuters
Pogled na poslopje v Seulu, kjer se nahaja urad predsednika države. Foto: Reuters

Za Yoona že velja prepoved potovanja v okviru preiskave razglasitve vojnega stanja prejšnji teden, ki ga je predsednik nato po pritisku parlamenta in protestih preklical.

Policijska racija v predsednikovem uradu pomeni dramatično stopnjevanje preiskave proti Yoonu skupaj najvišjimi predstavniki policije in vojske po presenetljivi razglasitvi vojnega stanja 3. decembra, ki je četrto največje gospodarstvo v Aziji in glavnega zaveznika ZDA pahnilo v ustavno krizo.

Yoon med racijo ni bil v predsedniškem uradu, v javnosti pa ga niso videli, odkar se je v soboto opravičil za poskus uvedbe vojnega stanja. Predsednik je za zdaj predmet kazenske preiskave zaradi obtožb upora, vendar pa ni bil izdan nalog za njegovo aretacijo ali zaslišanje.

Zaradi očitkov o opravljanju kritičnih dolžnosti med razglasitvijo vojnega stanja in zlorabi pooblastil za oviranje uveljavljanja pravic so v torek zvečer uradno pridržali Yoonovega tesnega zaveznika in nekdanjega obrambnega ministra Kim Yong Hyuna, ki je po navedbah predstavnika ministrstva za pravosodje v centru za pridržanje skušal storiti samomor.

Tiskovni predstavnik okrožnega sodišča v Seulu je pred tem povedal, da so Kima v nedeljo prijeli zaradi bojazni, da bi bili dokazi uničeni. Kim je prek svojih odvetnikov sporočil, da je vsa odgovornost za razmere izključno njegova in da so podrejeni zgolj izpolnjevali njegove ukaze.

Pred Kimom je bil zaradi razglasitve vojnega stanja pridržan tudi vodja nacionalne policije.

Na dogajanje v južni sosedi so se prvič odzvali tudi v Severni Koreji, kjer so tamkajšnji mediji stanje v Južni Koreji označili za kaos, Yoona pa za marioneto.

V državi še vedno potekajo protesti, na katerih zahtevajo odhod predsednika. Foto: Reuters
V državi še vedno potekajo protesti, na katerih zahtevajo odhod predsednika. Foto: Reuters

Vojska dobila ukaz za vdor v parlament

Yoon je z razglasitvijo vojnega stanja prejšnji teden začasno ukinil državljanske svoboščine. Na strehi parlamenta so pristali helikopterji, medtem ko je skoraj 300 vojakov skušalo stavbo zavarovati. Poslanci so se prebili v parlament mimo vojakov in izglasovali preklic vojnega stanja.

Poveljnik posebnega vojaškega poveljstva Kwak Jong Geun je v torek parlamentarnemu odboru povedal, da mu je Yoon ukazal, naj pošlje svoje enote v parlament, "razbije vrata" in "odvleče" poslance. Vojaški častniki so tudi nekdanjega obrambnega ministra Kima obtožili, da je izdal isti ukaz.

Opozicijske stranke so že v soboto vložile predlog za odstavitev predsednika Yoona, vendar je zaradi bojkota Yoonove Ljudske stranke (PPP) poskus spodletel. Opozicija zato očita vladajoči stranki, da je z oklepanjem oblasti in zavračanjem odstavitve predsednika izvedla "drugi državni udar".

Opozicija namerava v soboto še enkrat glasovati o odstavitvi Yoona, pri čemer si obeta tudi na podporo poslancev vladajoče stranke, ki prej niso glasovali.

Medtem se pojavljajo vprašanja, kdo v tem času sploh vodi državo. Čeprav je vodja PPP-ja Han Dong Hoon dejal, da bo države zadeve vodil premier Hang Duck Soo, pa opozicijske stranke in nekateri pravniki dvomijo o ustavnosti tega položaja.