Primer proti 84-letnemu Američanu je prvi v tej izrazito katoliški državi, ko sodijo kakemu duhovniku zaradi spolnih zlorab, poroča Al Džazira.
Daschbach, ki je v začetku 90. let na Vzhodnem Timorju odprl zavetišče za sirote in ranljive otroke, je bil obtožen 14 primerov spolnih zlorab otrok, mlajših od 14 let, kot tudi enega primera otroške pornografije in nasilja v družini.
Sojenje se je začelo februarja in je bilo zaprto za javnost.
Daschbachov odvetnik Miguel Faria je v odzivu dejal, da kazni ne sprejema in se bo nanjo pritožil. Po besedah Farie je obsodba temeljila na pričanju štirih žrtev, niso pa upoštevali pričanja drugih očividcev.
Po drugi strani so odvetniki žrtev iz skupine JUS Juridico Social razsodbo pozdravili, a se tudi oni nameravajo nanjo pritožiti, saj da bi morali Daschbacha zaradi resnosti zločinov obsoditi na 30 let.
“Danes spisana zgodovina je bridka zgodovina za celoten narod," so sporočili. “Naši otroci so bili tako dolgo podvrženi grozljivim zločinom, ker smo bili kot družba zaslepljeni s prepričanjem, da človek, kakršen je obdolženec, ne bi mogel zagrešiti takih zločinov nad otroki."
Ohranja močno podporo
Vatikan je duhovnika izobčil leta 2018, ima pa Daschbach še naprej močno podporo nekaterih vidnejših predstavnikov, kot je nekdanji predsednik Xanana Gusmao, ki ga je podpiral tudi na sodišču.
Vzhodni Timor z 98 odstotki prebivalcev, ki se identificirajo kot katoličani, velja za najbolj gorečo katoliško trdnjavo zunaj Vatikana, Daschbacha pa tam cenijo zaradi njegove podpore pri osamosvojitvenem boju te jugovzhodno azijske države od Indonezije.
Cerkev in tuji donatorji, ki so zavetišče podpirali, pravijo, da je Daschbach zlorabe priznal, a nekdanji duhovnik obtožb javno ne komentira. So se pa med sojenjem žrtve potožile zaradi groženj in spletnih napadov nanje.
Primer razdvojil državo
Kot poroča Al Džazira, je primer popolnoma razdvojil Vzhodni Timor. Cerkev je igrala zelo pomembno vlogo pri zgodovini te mlade države in mnogi so ji še vedno hvaležni zaradi njene podpore in pomoči med indonezijsko okupacijo.
Tudi zato zanje sojenje predstavniku Cerkve, in to še zelo vplivnemu, predstavlja nemalo nelagodja. Daschbach ni užival podpore znotraj le države, ampak je prepričal tudi mednarodne donatorje, ki so v njegovem delu pri zavetiščih, ki jih je postavil po državi, in skrbi za sirote videli izjemno delo.
Daschbach se sicer spopada z obtožbami tudi v ZDA. Velika porota v Washingtonu je avgusta proti njemu vložila obtožnico zaradi sedmih primerov spolnih dejanj v tuji državi. Če bo obsojen, mu preti do 30 let zaporne kazni za vsak primer, niso pa z ministrstva za pravosodje sporočili, ali nameravajo zahtevati izročitev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje