Južnokorejec na čelu svetovne organizacije je pozval članice Varnostnega sveta, naj ukrepajo in poskrbijo za uveljavitev resolucije, ki so jo sprejeli februarja, s katero je ZN zahteval večji dostop v Siriji. "Varnostni svet mora ukrepati, da opravi s temi grobimi kršitvami osnovnih načel mednarodnega prava," je bil neposreden generalni sekretar.
Največja grožnja: pomanjkanje zdravil
V drugem poročilu o resoluciji je Ban Ki Mun v Varnostnem svetu poudaril, da je skoraj 3,5 milijona Sircev brez dostopa do življenjsko pomemebne pomoči, predvsem sta kritični zdravniška oskrba in dostopnost zdravil. Po poročilih ZN-a in štetju aktivistov je v triletnem konfliktu umrlo že 150 tisoč ljudi, milijoni pa so pobegnili s svojih domov, medtem ko boji med seboj sprtimi uporniki in režimom Bašarja Al Asada ne ponehajo.
Ban Ki Mun je Varnostni svet, v katerem Rusija in Kitajska že vse od začetka protestov marca 2011 blokirajo pobude zahodnih sil, ki v zameno onemogočajo predloge Moskve in Pekinga, označil za "izjemno zahtevno okolje za delovanje v primeru Sirije". Ob koncu poročila je generalni sekretar še poudaril, da se razmere v Siriji še slabšajo.
Ukrajina otežuje kompromis velesil
Politični proces reševanja sirske krize je v zadnjih tednih povsem zamrl, pri čemer jo je zasenčila tudi ukrajinska kriza, kar je nova velika ovira, da bi glavni svetovni sili ZDA in Rusija našli skupni imenovalec glede Sirije. Na bojiščih medtem sile Bašarja Al Asada ohranjajo pobudo, a tudi njihovo napredovanje je zelo postopno. Na drugi uporniški strani se skrajne islamistične milice še naprej krepijo in izpodrivajo skupine, ki so prvotne proteste spremenile v vojaški upor proti desetletni vladavini družine Al Bašar in stranke Baas, ki jo obvladuje alavitska manjšina.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje