Hu je pripravil topel sprejem za sudanskega kolega. Foto: EPA
Hu je pripravil topel sprejem za sudanskega kolega. Foto: EPA

"Gospod Bašir, ste gost, ki je prispel od daleč in vas lepo pozdravljamo," je ob prihodu Baširja dejal kitajski predsednik Hu Džintao, ki meni, da bo obisk še okrepil "tradicionalno dobre odnose" med Kitajsko in Sudanom.

Sudanski predsednik je Huja imenoval "prijatelj in brat" in se mu zahvalil za "topel sprejem" v Pekingu, kamor je sicer prispel z enodnevno zamudo, kar je kitajsko zunanje ministrstvo pripisalo "tehničnim zapletom".

Kitajska je ena redkih držav, ki je bila pripravljena sprejeti Baširja, saj ga ICC obtožuje genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti v zahodni sudanski pokrajini Darfur, kjer je od leta 2003 umrlo 300.000 ljudi.

Kitajske oblasti so povabilo opravičile z besedami, da je Sudan prijateljska država in zaradi tega je povsem normalno, da so njenega voditelja povabili na obisk.

Proti povabilu Baširja so protestirale številne organizacije za človekove pravice, svoje zadržke pa je izrazilo tudi ameriško zunanje ministrstvo. Kitajska sicer tako kot ZDA ni podpisnica statuta ICC-ja, s katerim se države zavezujejo k aretaciji obtožencev.

Kitajska hoče mir in nafto
Sudan je sicer pred prelomnim zgodovinskim trenutkom, saj bo čez nekaj dni Južni Sudan tudi uradno postal samostojna država, potem ko so to odločitev prebivalci potrdili na januarskem referendumu.

Hu je izrazil upanje, da bosta severni in južni del za zdaj še največje afriške države s pomočjo dialoga rešila težave in bosta postala prijateljski sosednji državi. V vsakem primeru bodo odnosi s Sudanom ostali dobri, je zatrdil.

Z odcepitvijo bo severni del izgubil tudi znaten del prihodkov od nafte, saj je večina naftnih rezerv v južnem delu. Tri četrtine od zdajšnjih 500.000 sodčkov načrpane nafte bo odpadlo na Južni Sudan, ki pa nima rafinerij in naftovodov, saj so ti na severu, zato bo nujen dogovor med Kartumom in Džubo.

Kitajska je glavni kupec sudanske nafte in ji je zato v interesu mirna odcepitev južnega dela. Vsakršni konflikt bi namreč ogrozil njene interese na obeh straneh nove meje.

Čeprav Peking pospešeno gradi odnose z Južnim Sudanom, pa še zmeraj ostaja eden glavnih podpornikov Baširja in glavni oskrbovalec sudanske vojske z orožjem.