S silo je morala policija odpeljati le okoli deset ljudi. Foto: Reuters
S silo je morala policija odpeljati le okoli deset ljudi. Foto: Reuters
Aleksander Milinkevič
Opozicijski voditelj napoveduje, da bodo kljub akciji beloruske policije v soboto potekali napovedani protesti. Foto: Reuters

Obsojamo vsako akcijo beloruske vlade, usmerjeno proti svobodnemu izražanju volje njenih državljanov.

State Department, ZDA

Po poročanju snemalca agencije Reuters so policisti s čeladami in gumijevkami demonstrante najprej obkolili, jih naložili na tovornjake in odpeljali s trga v središču Minska. Tako je policija končala petdnevne proteste opozicije, ki nasprotuje izidom nedeljskih predsedniških volitev.

Policija je najprej protestnike pozvala, naj trg zapustijo sami, a se ti na poziv niso odzvali. Deset jih je morala nato odvleči s silo, drugi pa se niso upirali. Med operacijo je policiste, naj ne uporabljajo prevelike sile, po megafonu pozival tudi njihov poveljnik.

Opozicijski voditelj Aleksander Milinkevič je dejal, da še vedno pripravljajo za soboto napovedane proteste, ki naj bi bili prav tako na glavnem trgu v Minsku.

Na nedeljskih volitvah je Lukašenko po uradnih podatkih dobil 83 odstotkov glasov, Milinkevič pa le šest. Opozicija meni, da gre za prevaro, saj volitve niso zadostile demokratičnim standardom. Lukašenko pa je prepričan, da je njegova zmaga posledica ponesrečenega poskusa prozahodnega prevrata v državi.

Zaradi tega sta se zopet oddaljila tudi Zahod in Rusija, saj so zahodne države prepričane, da bi se morale oblasti do opozicije obnašati pravičneje, Moskva pa verjame, da so se Belorusi na voliščih odločali popolnoma svobodno.

Mešani občutki sveta

Svet je glede policijske zadušitve protestov v Minsku deljen. Rusija meni, da je odgovorna Evropa, Zahod pa akcijo policije obsoja. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je dejal, da je za nemire v državi odgovorna Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), saj je že pred volitvami napovedovala, da bodo te nezakonite. Izide pa naj bi komentirala, kot se ji je zazdelo.

Napovedani ukrepi EU-ja in ZDA
Nasilno prekinitev protestov je najprej obsodil ameriški State Department, ki je prepričan, da bi morale beloruske oblasti pustiti protestnike, da v miru izrazijo svoje nezadovoljstvo nad njihovim ravnanjem. Nato so policijsko posredovanje obsodili tudi na vrhu EU-ja v Bruslju. Voditelji članic povezave so v osnutek skupne deklaracije zapisali, da bodo proti vsem, ki so odgovorni za kršitve mednarodnih standardov za volitve, v sodelovanju z ZDA uvedli ukrepe.

Obsojamo vsako akcijo beloruske vlade, usmerjeno proti svobodnemu izražanju volje njenih državljanov.

State Department, ZDA