![Širokova je prepričana, da bo nova politična kriza vzklila v začetku drugega leta, ko bo ustavno sodišče odločalo o ustavnosti zakona, ki bi predsedniku vlade nudil imuniteto pred sodnim pregonom. Foto: EPA](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2010/12/14/64751133_64732179_mxr11_italy-berlusconi-_0929_11_show.jpg)
Italijanskemu premierju Silviu Berlusconiju je znova uspelo in je tako v senatu kot v spodnjem domu parlamenta prestal glasovanje o zaupnici, a ga čaka negotovo vladanje s tesno večino, in med vsemi težavami, s katerimi se v zadnjih mesecih spopada Italija. Glasovanje so sicer zaznamovali množični protesti v italijanskih mestih, kjer so protestniki zahtevali Berlusconijev odstop, pojavila so se tudi ugibanja, da naj bi Berlusconi kupil nekaj glasov, da bi tako prestal glasovanje. O razmerah v Italiji se je s Širokovo v Odmevih pogovarjal Tomaž Bratož.
Na ulicah so Berlusconiju skandirali "videl boš hudiča", v parlamentu so se skoraj stepli, ampak na koncu je "Vitez" vseeno zmagal.
V Italiji danes nihče ne more biti zadovoljen, saj ne podobe vpijočih politikov, ki se ravsajo v parlamentu, ne zamaskiranih divjakov, ki razbijajo po središču mesta, niso nikomur v čast. Vendar dejstvo je, da je tudi ta politična kriza, ki se vleče že vse od poletja, pravzaprav ne le političen, ampak tudi oseben spopad med dvema velikima osebnostima: premierjem Berlusconijem in predsednikom poslanske zbornice Gianfrancom Finnijem. Finni je danes uradno poraženec, saj so prav glasovi njegovih pristašev omogočili Berlusconijevo zmago, a tudi ta premierjeva zmaga v resnici ni prava, je zgolj pirova, saj s samo tremi glasovi večine ne more ravno daleč.
Koliko časa mu torej še napovedujete v Rimu?
Nekateri opazovalci trdijo, da so bile predčasne parlamentarne volitve pravzaprav že v izhodišču Berlusconijev namen, le da nanje ni hotel kot nekdo, ki so ga vrgli v parlamentu. V spominu Italijanov je še vedno svež spomin na agonijo Prodijeve vlade, ki se je prav tako držala na komaj nekaj glasovih v senatu. Če kdo, potem Silvio Berlusconi, ki je mojster obveščanja, razume, da se volivci hitro naveličajo političnega mešetarjenja, političnega kupčkanja in nedejavne, ohromljene vlade. Zato mnogi napovedujejo, da se bo kmalu nekaj spremenilo, in naj mimogrede povem še to, da je bilo ministrsko srečanje med ministri Slovenije in Italije, ki bi se moralo jutri odvijati v Rimu, odpovedano in prestavljeno na prve mesece prihodnjega leta.
Pa drži ta Berlusconijeva grožnja, češ da bi predčasne volitve Italijo pripeljale v grški scenarij?
Za brzdanje italijanske javnofinančne porabe je najbolj zaslužen finančni minister Tremonti in njegovi strogi varčevalni ukrepi, proti katerim je v začetku nastopil celo sam premier Berlusconi, in proti katerim so protestirali pravzaprav vsi v državi. Vendar Italija vseeno ni Grčija. Tukaj je v obtoku še vedno veliko denarja, to je bogata država, le da velik del tega denarja nikjer ni zabeležen, saj ga državljani državi utajijo.
Če "cavaliere" morda v letu 2011 ne bo več predsednik vlade, kaj bo potem z vsemi korupcijskimi obtožbami in obsodbami? Bo končno procesiran ali bodo na nek način anulirane?
Verjetno bi moral biti, kot vsak običajen državljan. Zanimivo je tudo, da bi moralo prav danes ustavno sodišče odločati o ustavnosti zakona, ki ga je parlament sirejel marca in ki predsedniku vlade nudi imuniteto pred sodnim pregonom. Prav zaradi glasovanja o nezaupnici vladi so odločanje o zakonu prestavili na januar in mislim, da lahko takrat pričakujemo novo politično krizo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje