Bidna, ki se v Srbiji mudi v okviru svoje balkanske turneje, je na letališču pričakal srbski premier Mirko Cvetković, potem pa se je srečal še z drugimi najvišjimi političnimi predstavniki, med njimi s predsednikom države Borisom Tadićem, z zunanjim ministrom Vukom Jeremićem in obrambnim ministrom Draganom Šutanovcem.
Biden, ki je že pred prihodom v Srbijo dejal, da si želijo ZDA vzpostaviti zdrave odnose s Srbijo, je po srečanju s srbskim predsednikom Borisom Tadićem dejal, da ZDA resnično ne pričakujejo srbskega priznanja Kosova in da takšno priznanje ni predpogoj za izboljšanje odnosov med Washingtonom in Beogradom ali pa za članstvo Srbije v Evropski uniji. Biden je poudaril tudi, da bodo ZDA vztrajale pri zaščiti Srbov na Kosovu in zagotovilih za njihovo varnost.
ZDA in Srbija na pot boljših medsebojnih odnosov
Ameriški podpredsednik, ki je najvišji predstavnik ZDA, ki je v zadnjih 30 letih obiskal Beograd, je obljubil, da bodo ZDA in Srbija gojile "nove, trdne odnose, temelječe na medsebojnem spoštovanju". Pozivu k boljšim partnerskim odnosom med Srbijo in ZDA je prikimal tudi predsednik Tadić. "Lahko sodelujemo pri vrsti vprašanj, ki se jih lotevamo na isti način in nas povezujejo," je povedal Tadić, ki je tudi znova ponovil, da Srbija nikoli ne bo priznala Kosova.
Glede sodelovanja z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je Biden izpostavil, da ZDA od Beograda pričakujejo, da bo storil vse za privedbo haaških obtožencev pred sodišče. S tem se bo "končno zaprlo to poglavje zgodovine". Ameriški podpredsednik je dodal še, da ima Srbija ključno vlogo v jugovzhodni Evropi, saj po njegovem mnenju regija ne more biti uspešna, če Srbija tam ne igra pomembne konstruktivne vloge.
Bidnov obisk ob najstrožjih varnostnih ukrepih
Biden je najvišji ameriški predstavnik v Beogradu po obisku nekdanjega ameriškega predsednika Jimmyja Carterja junija leta 1980. V Srbijo, kjer veljajo strogi varnostni ukrepi, med drugim tudi prepoved zborovanja, je prispel iz Sarajeva, v četrtek pa bo obiskal še Prištino.
Ameriška administracija želi obisk v Srbiji izkoristiti za izboljšanje medsebojnih odnosov, ki jih je po bombardiranju Nata leta 1999 dodatno ohladila še ameriška podpora ZDA neodvisnosti Kosova. Zaradi varnostnih ukrepov ni bila znana ura prihoda podpredsednika, čigar letalo so do beograjskega letališča spremljali vojaški migi.
K. T./B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje