Ameriške sile v Iraku in Siriji, v kateri so brez dovoljenja vlade v Damasku ali mandata Varnostnega sveta, so bile od 7. oktobra, torej od začetka izraelskega bombardiranja Gaze po vdoru Hamasa na jug Izraela, tarča 165 napadov.
Po napadu na ameriško oporišče 28. januarja v Jordaniji, v katerem so umrli trije ameriški vojaki, več deset pa jih je bilo ranjenih, so ZDA silovito odgovorile in sprožile niz napadov proti domnevno proiranskim skupinam v Siriji in Iraku.
Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzija je dejal, da so bili to zadnji v vrsti nezakonitih in neodgovornih napadov ZDA, ki potrjujejo agresivno naravo ameriške politike na Bližnjem vzhodu.
"V tem napenjanju mišic vidimo predvsem poskus vplivanja na notranjepolitične razmere v Ameriki, poskus popravljanja porazne podobe zdajšnje ameriške administracije na mednarodnem prizorišču v času, ko se ogreva kampanja pred predsedniškimi volitvami," je dejal Nebenzija.
"Tudi London bi moral odgovarjati za sodelovanje pri provokacijah velikega brata v Washingtonu," je o vlogi Združenega kraljestva dejal Nebenzija in dodal, da ZDA namerno vlečejo Iran v regionalni konflikt.
Iran: Uporniške skupine delujejo neodvisno
Iranski veleposlanik Amir Said Iravani se je strinjal z njim in dodal, da so ameriški napadi nezakoniti, neupravičeni, groba kršitev osnovnih načel mednarodnega prava in ustanovne listine ZN-a.
"Uporniške skupine v regiji delujejo neodvisno, odločajo se in ukrepajo pa v zaščito njihovih legitimnih pravic v skladu z mednarodnim pravom, namreč za končanje nezakonite navzočnosti ZDA na njihovih ozemljih, za zaustavitev genocida v Gazi in končanje okupacije palestinskih ozemelj. Zato je kakršno koli povezovanje teh dejanj z Iranom in njegovimi oboroženimi silami zavajajoče, brez osnove in ni sprejemljivo. Iran nikoli ne želi prispevati k širjenju napetosti v regiji," je dejal Iravani.
Zagotovil je, da Iran nima vojaške prisotnosti v Iraku, v Siriji pa ima svetovalce na povabilo vlade v Damasku. "ZDA z napadi le odvračajo pozornost od pravih vzrokov krize, kar so okupacija, agresija in genocid Izraela," je dejal Iravani in dodal, da bi se morale ZDA in druge države zveze Nato umakniti iz Iraka.
Namestnik iraškega veleposlanika Abas Kadhon Obaid Al Fatlavi je obsodil vse napade na iraškem ozemlju ter pozval Varnostni svet, naj zaščiti ozemeljsko celovitost držav.
Veleposlanik Sirije Kusaj Al Dahak je kot glavni vzrok konfliktov v regiji navedel uničujočo politiko ZDA, ki da slepo podpirajo izraelsko okupacijo Palestine. ZDA je obtožil, da si napačno razlagajo 51. člen ustanovne listine ZN-a, ki govori o pravici držav do samoobrambe.
Ravno ta člen je namreč namestnik ameriške veleposlanice pri ZN-u Robert Wood v svojem nastopu znova navedel kot opravičilo za najnovejše ameriške vojaške operacije na Bližnjem vzhodu.
"ZDA ne želijo naraščanja napetosti v regiji, kjer aktivno delujemo pri poskusu omejevanja in umirjanja konflikta v Gazi. Prav tako ne iščemo neposrednega konflikta z Iranom. Bomo pa še naprej branili svoje osebje pred nesprejemljivimi napadi. Pika," je dejal Wood.
Žbogar: Treba je ustaviti bombardiranje Gaze
Slovenski veleposlanik Samuel Žbogar je v svojem nastopu izrazil naraščajoči občutek nemoči glede zaustavitve prelivanja konflikta iz Gaze v širšo regijo.
"Še naprej verjamemo, da je najboljši način za zaustavitev spirale nasilja v regiji mir v Gazi. Bombardiranje Gaze je treba ustaviti, kakor tudi napade na Izrael," je dejal Žbogar in vse v regiji pozval, naj si prizadevajo za zmanjšanje napetosti.
Glede Gaze se v Varnostnem svetu na predlog Alžirije oblikuje nova resolucija, o kateri naj bi po prvotnih napovedih glasovali v torek ali sredo. A ker so stališča še zmeraj tako zelo različna, je datum glasovanja pomaknjen v nedefinirano prihodnost, je za Radio Slovenija poročal Andrej Stopar.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje