Razseljeni Palestinci v razdejanem Han Junisu. Foto: EPA
Razseljeni Palestinci v razdejanem Han Junisu. Foto: EPA

Ameriški predsednik Joe Biden je namreč v petek predstavil predlog za prekinitev ognja v Gazi, v katerega naj bi Izrael privolil ob posredovanju ZDA, Katarja in Egipta. Načrt v treh fazah predvideva trajno prekinitev ognja, je poročala francoska tiskovna agencija AFP. Prva faza predvideva prekinitev ognja za šest tednov, umik izraelske vojske iz "z vseh naseljenih območij Gaze" in izpustitev talcev ter tudi nekaj sto palestinskih zapornikov, ki so zaprti v Izraelu. Palestinski civilisti bi se lahko nemudoma vrnili na svoje domove (oziroma kar je od njih ostalo), 600 tovornjakov pa bi v opustošeno palestinsko enklavo dnevno pripeljalo humanitarno pomoč in hrano.

Naslednji dve fazi po načrtu nato predvidevata trajen konec spopadov in obnovo Gaze.

Hamas, ki je po Bidnovih besedah predlog za mir prejel preko Katarja, je sporočil, da na predlog gleda pozitivno, saj poziva k trajni prekinitvi ognja, umiku izraelskih sil iz Gaze, obnovi in izmenjavi zapornikov. Kot je sporočil, je pripravljen pozitivno in konstruktivno obravnavati vsak predlog, ki temelji na trajni prekinitvi ognja, če bo Izrael izrecno izrazil svojo zavezanost temu, poroča britanski BBC.

Sorodna novica Izraelska vojska v Džabaliji za seboj pustila ruševine. Biden: Čas je za konec te vojne.

Netanjahu pooblastil pogajalsko skupino

Iz urada izraelskega premierja so medtem sporočili, da je Benjamin Netanjahu pooblastil pogajalsko skupino, naj pripravi izraelski odgovor, ob tem pa vztraja, da se vojna ne bo končala, dokler ne bodo doseženi vsi njeni cilji, vključno z vrnitvijo vseh talcev in uničenjem Hamasovih oboroženih sil in njegovih zmožnosti za vladanje. Izrael prav tako zahteva zagotovilo, da Gaza, ki je že 57 let pod izraelsko okupacijo, "ne bo več predstavljala grožnje Izraelu". Dokler vsi ti pogoji ne bodo izpolnjeni, trajne prekinitve ognja ne bo, je sporočil Netanjahu.

Poudaril je, da se pogoji za dosego trajnega premirja v Gazi v izraelskem načrtu niso prav nič spremenili. Zamisel, da bo Izrael sprejel trajno prekinitev ognja, preden bodo ti pogoji izpolnjeni, je obsojena na propad, so dodali v Netanjahujevem uradu.

Guterres podpira predlog

Podporo predlogu je izrazil tudi generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres. "Generalni sekretar si že več mesecev prizadeva za prekinitev ognja, popoln in neoviran humanitarni dostop ter takojšnjo in brezpogojno izpustitev vseh talcev v Gazi," je v petek zvečer dejal Guterresev tiskovni predstavnik Stephane Dujarric, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

"Generalni sekretar močno upa, da bo to privedlo do soglasja med stranema za dosego trajnega miru," je dodal.

Ameriški predsednik je v petek pozval Hamas, naj sprejme načrt, ki so ga po njegovih besedah predložili Hamasu po katarskem posredniku. "Ne smemo dopustiti, da bi nam ta priložnost za dogovor ušla," je dejal Biden in dodal: "Čas je, da se ta vojna konča."

Pripadniki Hamasovega oboroženega krila. Foto: EPA
Pripadniki Hamasovega oboroženega krila. Foto: EPA

V 24 urah ubitih 95 ljudi

S tanki in topništvom izraelska vojska še naprej obstreljuje Rafo na jugu in mesto Gaza na severu palestinske enklave. Izraelska vojska je sporočila, da so njene sile končale operacije na območju Džabalije na severu Gaze po večdnevnih intenzivnih spopadih, medtem ko prodirajo naprej v Rafo v južni Gazi, kjer da bodo, kot pravijo, uničili zadnje večje Hamasovo oporišče.

Na območju Gaze je bilo po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje v zadnjih 24 urah ubitih najmanj 95 ljudi, od 7. oktobra lani pa več kot 36.300, od tega več kot 15.000 otrok, še poroča AFP.

Izrael zasedel 32 odstotkov Gaze

Al Džazira poroča, da je Izrael prevzel okoli 32 odstotkov ozemlja Gaze s "sistematičnim rušenjem sosesk" z namenom ustvariti tamponsko cono in območje, ki ločuje severni in južni del Gaze.

Teh 32 odstotkov ne vključuje koridorja Filadelfi ob meji z Egiptom, ki ga je izraelska vojska zasedla ta teden.

Popolno uničenje delov Gaze je Izrael dosegel z zračnimi in topniškimi napadi ter buldožerji.

V Egiptu srečanje o odprtju prehoda Rafa?

Egipt naj bi v nedeljo gostil srečanje s predstavniki Izraela in ZDA, na katerem naj bi govorili o ponovnem odprtju mejnega prehoda Rafa na jugu Gaze, poroča egiptovski medij Al Kahera News.

Egipt vztraja, da mejnega prehoda ne bo znova odprl, dokler se izraelska vojska od tam ne bo popolnoma umaknila, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Ko je izraelska vojska 7. maja začela kopenske operacije v Rafi, je prevzela nadzor nad mejnim prehodom na palestinski strani. Od takrat Egipt in Izrael drug drugega obtožujeta za blokado dostave humanitarne pomoči v Gazo.

Mejni prehod Rafa, ki povezuje Egipt z območjem Gaze, je trenutno ključen za dobavo humanitarne pomoči na od izraelskega osemmesečnega bombardiranja razdejano palestinsko ozemlje.

Egiptovske oblasti ne želijo upravljati mejnega prehoda v sodelovanju z izraelsko stranjo ter si prizadevajo, da bi ga upravljali skupaj z mednarodnimi ali palestinskimi oblastmi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Egipt si tudi intenzivno prizadeva za ponovno nadaljevanje pogajanj za vzpostavitev premirja na območju Gaze "glede na nedavni ameriški predlog", navedbe neimenovanega vira za omenjen egiptovski medij povzema AFP.

Hamas naklonjen Bidnovemu predlogu, zapleta se zaradi Izraela