Zastava Irana pred sedežem Mednarodne agencije za jedrsko energijo na Dunaju. Foto: Reuters
Zastava Irana pred sedežem Mednarodne agencije za jedrsko energijo na Dunaju. Foto: Reuters

Iran namerava nove centrifuge namestiti v prihodnjih štirih do šestih mesecih. "Na ta način se bodo zahodne strani, ki so poskušale preprečiti iranski jedrski program, spopadle z drugačno realnostjo: s programom, ki je količinsko in kakovostno veliko bolj celovit in napreden," je v soboto dejal namestnik direktorja iranske organizacije za atomsko energijo Behrus Kamalvandi.

Teheran je to potezo napovedal, potem ko je Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) ta teden sprejela do Irana kritično resolucijo. V njej mu očita slabo sodelovanje z agencijo in zahteva, da Teheran do začetka prihodnjega leta pripravi poročilo o svojih prizadevanjih.

ZDA, Združeno kraljestvo, Francija in Nemčija so že izrazili resno zaskrbljenost zaradi iranskih načrtov za zagon novih centrifug. Teheran so pozvale, naj ponovno sodeluje z jedrskim nadzornim organom Združenih narodov.

"Z resno zaskrbljenostjo opažamo, da je Iran napovedal, da namerava na resolucijo odgovoriti z nadaljnjo širitvijo svojega jedrskega programa na načine, ki nimajo verodostojne miroljubne utemeljitve," so štiri države zapisale v skupni izjavi, ki jo je objavilo ameriško zunanje ministrstvo.

Direktor IAEA-ja Rafael Grossi (levo) je v sredini meseca v Teheranu obiskal tamkajšnjega predsednika Pezeškjana. Foto: Reuters
Direktor IAEA-ja Rafael Grossi (levo) je v sredini meseca v Teheranu obiskal tamkajšnjega predsednika Pezeškjana. Foto: Reuters

Iran v Ženevo pošilja delegacijo

So pa v Iranu napovedali nov krog pogovorov z evropskimi državami o svojem jedrskem programu in Bližnjem vzhodu. Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva je sporočil, da se bodo v petek v Ženevi sestali namestniki zunanjih ministrov Irana, Francije, Nemčije in Združenega kraljestva. Visoki predstavnik je dodal: "Teheran še vedno meni, da je treba vprašanje o jedrskem programu rešiti s pomočjo diplomacije. Iran nikoli ni zapustil pogovorov."

Tuji mediji poročajo, da skuša vlada iranskega predsednika Masuda Pezeškjana najti rešitev za jedrski zastoj še pred inavguracijo novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Leta 2018 je takratna prva Trumpova administracija namreč odstopila od jedrskega sporazuma, ki ga je leta 2015 Iran sklenil s šestimi velesilami, in ponovno uvedla stroge sankcije proti Iranu. Teheran je v odgovor znova začel obnavljati zaloge obogatenega urana in namestil več tisoč novih centrifug za pospešitev proizvodnje.

Posredni pogovori med administracijo predsednika Joeja Bidna in Teheranom, da bi poskušali oživiti jedrski dogovor, so vedno znova propadli. Trump je septembra med predvolilno kampanjo glede teme sicer dejal: "Moramo skleniti dogovor, ker so posledice nemogoče."