Iran je satelite v orbito, ki je od površja Zemlje oddaljena 450 kilometrov, prvič izstrelil s pomočjo nosilca satelitov Simorgh, ki ga je razvilo obrambno ministrstvo.
Satelit Mahda, ki tehta približno 32 kilogramov, je razvila Iranska vesoljska agencija in je po poročanju državne tiskovne agencije IRNA namenjen testiranju satelitskih podsistemov.
Satelita Kajhan 2 in Hatef 1, ki tehtata manj kot deset kilogramov, pa bosta preizkusila tehnologijo umestitve v vesolju in komunikacijske sisteme.
Raketa Simorgh je bila v preteklosti večkrat neuspešna, poroča Al Džazira.
Prejšnji teden je iranska revolucionarna garda v vesolje izstrelila raziskovalni satelit Soraja, kar so Združeno kraljestvo, Francija in Nemčija označili za "intervencionistično dejanje".
Zahodne države svarijo Iran
Vlade zahodnih držav so Iran že večkrat posvarile, naj konča izstreljevanje satelitov, češ da bi lahko isto tehnologijo uporabili tudi za balistične rakete, tudi take z jedrskimi konicami.
Iran tovrstne obtožbe o razvijanju jedrskega orožja zanika in zatrjuje, da so izstreljeni sateliti namenjeni obrambnim in civilnim ciljem, navaja AFP.
V času predsednika Hasana Rohanija je IRA upočasnil razvoj svojega vesoljskega programa, da bi omilil napetosti v odnosih z Zahodom, pod predsednikom Ebrahimom Raisijem pa je dobil ta razvoj pospešek.
Iranske vesoljske ambicije najpogosteje kritizirajo ZDA. Da bi islamski republiki preprečili razvoj jedrskega orožja, so sicer zahodne države z Iranom leta 2015 sklenile sporazum, ki določa omejitve iranskega jedrskega programa v zameno za odpravo mednarodnih sankcij.
Po ameriški kršitvi sporazuma z izstopom in poostritvi sankcij leta 2018 v času republikanskega predsednika Donalda Trumpa je tudi Teheran prenehal spoštovati določila sporazuma.
Po prihodu demokrata Joeja Bidna v Belo hišo pa je med neformalnimi pogovori z ZDA o obnovi sporazuma Teheran upočasnil bogatenje urana. Od začetka vojne v Gazi pa so se napetosti med državama okrepile, saj se medsebojno obtožujeta, da prispevata k zaostrovanju konflikta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje