Drugo epizodo oddaje, ki jo vodi komik Hasan Minhaj, so umaknili po uradnem pozivu, v katerem so Savdijci navedli, da je epizoda kršila savdski zakon o kibernetskem kriminalu.
V sporni epizodi se je Minhaj posmehoval postopanjem savdskih predstavnikov po umoru novinarja Džamala Hašokdžija in obsodil politiko savdskega prestolonaslednika.
Z Netflixa so sporočili, da "goreče podpirajo" umetniško svobodo, a da so morali "ravnati v skladu s tamkajšnjimi zakoni".
Po poročanju Financial Timesa je savdski odbor za komunikacije in informacijsko tehnologijo Netflix posvaril, da epizoda krši 6. člen protikibernetskega zakona, ki prepoveduje "produkcijo, pripravo, predvajanje ali hranjenje materiala, ki negativno vpliva na javni red, verske vrednote, javno moralo in zasebnost" na spletu.
Kljub umiku epizode si jo lahko Savdijci še vedno ogledajo na YouTubovem kanalu oddaje.
Hašokdži, ugledni savdski novinar, kolumnist Washington Posta in kritik prestolonaslednika Mohameda bin Salmana, je bil ubit na savdskem konzulatu v Carigradu 2. oktobra.
Savdske oblasti so sprva vztrajale, da je 59-letni novinar zgradbo zapustil živ, a so pozneje priznali, da ga je umorila ekipa savdskih agentov, njegovo truplo pa so razkosali in ga prepeljali iz konzulata na neznano lokacijo.
Reforme le krinka
In kaj točno je Minhaj, ameriški komik, rojen staršema, ki sta indijska muslimana, dejal v umaknjeni epizodi? "Še pred nekaj meseci je bil prestolonaslednik Mohamed bin Salman, znan tudi kot MBS, slavljen kot reformator, ki ga je arabski svet potreboval. A razkritja glede Hašokdžijevega umora so to podobo razsula," je dejal.
"Iskreno navijam za spremembe v Savdski Arabiji. Navijam za prebivalce Savdske Arabije. Tam so ljudje, ki se borijo za prave reforme, a MBS ni eden izmed njih. In tisti, ki še naprej sodelujete z njim, samo vedite, da z vsakim poslom, ki ga sklenete z Riadom, samo pomagate zacementirati absolutnega monarha pod krinko napredka, ker MBS ne modernizira Savdske Arabije. Edina stvar, ki jo modernizira, je savdska diktatura," je sklenil.
Odkar je bil "MBS" junija 2017 imenovan za naslednika kralja Salmana, je princ sprejel vrsto odmevnih reform, kot sta odprava prepovedi vožnje za ženske in preobrazba savdskega gospodarstva, da ne bi bilo več odvisno od nafte.
A vse to bi lahko bila zgolj dimna zavesa, saj je prestolonaslednik po drugi strani ostreje udaril po svojih kritikih, med njimi aktivistkah za pravice žensk, nadaljeval nesmiselno in uničujočo vojno v Jemnu, ki je povzročila humanitarno katastrofo, in se zapletel v diplomatski spor s Katarjem.
Urednica ogorčena
Karen Attiah, Hašokdžijeva urednica pri Washington Postu, je na Twitterju obsodila odločitev Netflixa kot "nezaslišano".
Direktorica organizacije Human Rights Watch za Bližnji vzhod Sarah Leah Whitson pa je sporočila, da Netflixova trditev, da podpira umetniško svobodo, "ne pomeni ničesar, če se uklanja zahtevam vladnih predstavnikov, ki ne verjamejo v svobodo svojih državljanov".
Medijska organizacija Reporters Without Borders je Savdsko Arabijo na svojem seznamu medijske svobode v posameznih državah oktobra uvrstila na 169. mesto od 180 držav.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje