Ruševine po izraelskem napadu na jugu Libanona. Foto: Reuters
Ruševine po izraelskem napadu na jugu Libanona. Foto: Reuters

Kot so še sporočili iz Hezbolaha, so napad izvedli z brezpilotnimi letalniki, tarče pa so bile zadete natančno, poroča Al Džazira.

Hezbolah naj bi tudi izvedel zračni napad na vojaško oporišče Amos na severu Izraela.

Libanonske oblasti so predtem sporočile, da je bilo v enem od izraelskih napadov južno od prestolnice ubitih šest ljudi. Izraelska vojska je prebivalce južnih delov libanonske prestolnice predtem pozvala, naj se umaknejo na varno.

"Ste v bližini objektov in interesov, povezanih s Hezbolahom, proti katerim bodo izraelske obrambne sile ukrepale v bližnji prihodnosti," je na družbenem omrežju X sporočil tiskovni predstavnik vojske Avihaj Adrae, ob tem pa objavil tudi zemljevid ciljanih območij.

To je bilo že tretje tovrstno opozorilo prebivalcem, ki ga je izdala izraelska vojska v 24 urah, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Libanonske oblasti so sporočile, da so izraelske sile v sredo zjutraj napadle gosto naseljeno območje Aramun južno od Bejruta, ki ne sodi med s Hezbolahom povezana območja. V napadu je umrlo najmanj šest ljudi, 15 je bilo ranjenih, je objavilo ministrstvo za zdravje.

Reševalne enote v mestu Naharija v Izraelu. Foto: Reuters
Reševalne enote v mestu Naharija v Izraelu. Foto: Reuters

V torek ubitih več kot 20 ljudi

V enem največjih napadov na južno predmestje Bejruta je v torek umrlo več kot 20 ljudi. Izraelska vojska je po opozorilu civilistom na družbenih omrežjih sporočila, da je napadla Hezbolahove cilje na območju Dahije v Bejrutu, pozneje pa je sporočila, da je uničila večino njihove vojaške opreme in objektov.

Izrael je znova obtožil Hezbolah, da prebivalce uporablja kot živi ščit, kar Hezbolah zavrača.

V izraelskem mestu Naharija sta bila v napadu brezpilotnega letalnika ubita dva človeka. Odgovornost za napad je prevzel Hezbolah, napad pa naj bi bil usmerjen v vojaško oporišče vzhodno od mesta.

Več kot 3000 mrtvih

V izraelskih napadih na Libanon je bilo od zaostritve konflikta s Hezbolahom oktobra lani ubitih najmanj 3287 ljudi, največ v zadnjih sedmih tednih, več kot 14.200 pa ranjenih. V napadih Hezbolaha je bilo v zadnjem letu po podatkih Izraela ubitih približno 100 civilistov in vojakov v severnem Izraelu, na Golanskem višavju, ki ga zaseda Izrael, in v južnem Libanonu.

Veliko večino smrtnih žrtev so napadi zahtevali, odkar je Izrael konec septembra začel obsežno bombardiranje juga in vzhoda Libanona, pa tudi južnih predmestij Bejruta.

Odhajajoča administracija demokratskega predsednika Joeja Bidna si prizadeva za prekinitev ognja v Libanonu. Odposlanec Bele hiše Amos Hochstein je novinarjem dejal, da po njegovem mnenju "obstaja možnost", da se v Libanonu kmalu sklene premirje, je v torek poročal portal Axios.

Podobno je izraelski zunanji minister Gideon Sar v ponedeljek dejal, da je bil dosežen "določen napredek" v pogajanjih o premirju za Libanon. Vendar je novi izraelski obrambni minister Izrael Kac v ponedeljek dejal, da premirja v Libanonu ne bo, dokler Izrael tam ne doseže svojih ciljev, vključno z razorožitvijo Hezbolaha in vrnitvijo evakuiranih Izraelcev na njihove domove na severu Izraela.

Libanonska vlada, ki vključuje Hezbolah, je večkrat pozvala k prekinitvi ognja na podlagi izvajanja resolucije ZN-a, s katero se je leta 2006 končala vojna med Hezbolahom in Izraelom.