"Srečna sem, da, jočem, a to so solze veselja," je dejala Gada, mati petih otrok, ki je bila razseljena iz svojega doma v mestu Gaza. "Spet smo rojeni. Z vsako uro zamude je Izrael izvedel nov pokol, upam, da se bo zdaj vse končalo," je dejala.
A veselje je pomešano z žalostjo. 25-letni Ahmed Daman je dejal, da bo po uveljavitvi dogovora o premirju najprej izpod ruševin povlekel truplo svojega očeta, ki je bil lani ubit v zračnem napadu na družinsko hišo, in ga pokopal.
Tudi Daman je bil razseljen iz mesta Gaza in živi v Deir el Balaju v osrednji Gazi. "Čutim mešanico sreče, ker bodo življenja rešena in kri bo nehala teči," je dejal. "A sem tudi zaskrbljen, v povojnem šoku zaradi tega, kar bomo videli na ulicah, uničene domove, mojega očeta, čigar truplo je še vedno pod ruševinami".
Njegova mati Bušra je dejala, da ji premirje ne bo vrnilo moža, "a bi lahko rešila vsaj druga življenja". "Jokala bom kot še nikoli. Ta brutalna vojna nam ni dala niti časa za jokanje," je dejala.
Iman Al Kuka, ki z družino živi v šotoru, komaj verjame, da je prišlo do dogovora. "To je dan sreče in žalosti, šoka in veselja, a vsekakor je dan, ko moramo vsi jokati, in to dolgo zaradi vsega, kar smo izgubili. Nismo izgubili le prijateljev, sorodnikov in domov, izgubili smo svoje mesto. Izrael nas je zaradi vojne poslal nazaj v preteklost," je dejala. "Čas je, da se svet osredini na Gazo in jo obnovi".
66-letna Um Mohamed je dejala, da se bo takoj, ko bo začela veljati prekinitev ognja, "vrnila in poljubila svojo zemljo v Bejt Hanunu" na severu Gaze. Um Mohamed je v izraelskih napadih izgubila dva od desetih otrok, ko je bomba padla na njen dom decembra 2023, poroča Al Džazira.
Hamas: Ne bomo pozabili, ko je izvajal množične poboje
Predstavnik Hamas Halil Al Haja je dejal, da Palestinci ne bodo pozabili, kdo je zoper njih izvajal množične poboje, kdo v medijih je upravičeval grozodejstva in kdo je zagotavljal bombe, ki so bile odvržene na njihove domove.
"Barbarska vojna iztrebljanja, ki so jo izraelski okupator in njeogvi podporniki izvajali 467 dni bo za vedno vklesana v spomin našega ljudstva in sveta kot najhujši genocid v sodobni zgodovini," je po poročanju Al Džazire dejal Al Haja.
Izrael še okrepil napade
Medtem ko so prebivalci okupirane in oblegane Gaze po 15 mesecih bombardiranja zaradi napovedane prekinitve ognja začutili olajšanje, pa je izraelska vojska po oznanitvi dogovora še okrepila bombardiranje območja pod njeno okupacijo.
V silovitem izraelskem bombardiranju predvsem mesta Gaza je bilo pozno v sredo ubitih še 32 ljudi, so po poročanju Reutersa sporočili zdravniki. V sredo je bilo skupaj ubitih najmanj 82 ljudi.
Napadi so se nadaljevali tudi v četrtek. V Rafi na jugu, Nusejratu v osrednji Gazi in na severu so izraelske sile uničile več domov, so sporočili prebivalci.
Al Džazira medtem poroča, da viri pravijo, da je bilo v mestu Gaza po oznanitvi dogovora v izraelskih napadih ubitih najmanj 40 ljudi. Med ubitimi naj bi bilo tudi več otrok.
Humanitarne organizacije pripravljene
Dogovor o prekinitvi ognja vključuje tudi povečano dobavo humanitarne pomoči v razdejano Gazo. Agencije ZN-a in Mednarodni odbor Rdečega križa so sporočili, da so pripravljeni okrepiti svoje operacije.
ZN-ov Svetovni program za hrano je sporočil, da je pripravljen dobaviti pomoč za več kot milijon ljudi, a morajo biti odprti vsi prehodi, humanitarne ekipe pa se morajo svobodno in varno premikati po območju.
Dogovor mora izraelska vlada še potrditi
Dogovor, ki so ga pogajalci Izraela in Hamasa ob posredovanju ZDA, Egipta in Katarja dosegli v sredo zvečer v Dohi, bo začel veljati v nedeljo. Pred tem bo o dogovoru danes dopoldne glasoval izraelski varnostni kabinet, nato ga mora pred uveljavitvijo potrditi še vlada.
Izraelski predsednik Jicak Hercog je v sredo zvečer tako kabinet kot vlado pozval, naj s soglasjem omogočita vrnitev izraelskih ujetnikov k svojim družinam.
Dogovor zajema tri faze, pri čemer naj bi Hamas v prvi od treh faz, ki naj bi trajala šest tednov, najprej izpustilo 33 od 94 izraelskih ujetnikov, ki so še vedno v Gazi, Izrael pa približno 1000 palestinskih ujetnikov. Napoveduje se tudi postopen umik izraelskih sil z naseljenih območij v Gazi.
Žbogar pozdravil dogovor
Slovenski veleposlanik pri ZN-u Samuel Žbogar je pozdravil dogovor o premirju in izpustitvi ujetnikov. Napovedal je, da bo Varnostni svet ZN-a v naslednjih dneh sprejel resolucijo, s katero bo ta dogovor potrdil. To bi se lahko zgodilo že do konca tega tedna.
"To je pozitiven korak, na katerega smo dolgo čakali. Mislim, da je to začetek konca trpljenja Palestincev in talcev," je o dogovoru dejal Žbogar in napovedal, da se težko delo šele začenja.
"Pred nami je namreč ogromen projekt, poskrbeti za dva milijona ranjenih, bolnih, pohabljenih, premraženih, sestradanih, travmatiziranih Palestincev. In seveda potem tudi pridejo vsa ta vprašanja zagotavljanja javnega miru in reda v Gazi, vprašanja upravljanja Gaze, organiziranja šolstva, organiziranja zdravstva in celotne obnove popolnoma porušene Gaze," je dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje