"Obsojamo nedavne eksplozije v Libanonu in Siriji. Ta napad brez primere je povzročil smrtne žrtve in poškodbe med civilisti, povzročil strah in dodatno destabiliziral regijo. Eksplozije so bile uničujoče usklajene, pri čemer je bilo ranjenih ali mrtvih več sto ljudi, med njimi tudi otroci. Vstopamo v nove nevarne okoliščine," je v svojem nastopu dejal predsedujoči Varnostnemu svetu ZN-a veleposlanik Samuel Žbogar.
Varnostni svet sta z novim razvojem dogodkov seznanila generalna podsekretarka ZN-a Rosemary DiCarlo in visoki komisar za človekove pravice ZN-a Volker Türk, govorili pa so tudi zunanji minister Libanona in predstavniki Irana, Sirije in Izraela.
"Zgrožen sem nad razsežnostjo napadov 17. in 18. septembra na civiliste v Libanonu, kjer so eksplozije pozivnikov in drugih elektronskih naprav ubile najmanj 37 ljudi, med njimi dva otroka, in jih ranile več kot 3400," je dejal Türk in dodal, da gre za povsem nov razvoj na področju vojskovanja.
"To ne sme postati nova normalnost. Vojne imajo pravila. Nasilje se lahko uporabi le za veljavne vojaške cilje. Mednarodno pravo obstaja za zaščito vseh ljudi, tudi v vojni. Usklajeni napadi na več tisoč posameznikov brez upoštevanja okoliščin, kje so in kdo je okrog njih, kršijo mednarodno humanitarno pravo," je dejal, dodal je, da je namerno širjenje terorja med civilisti vojni zločin, ter pozval k neodvisni mednarodni preiskavi.
Napadi so se zgodili sredi bojev med Izraelom in Hezbolahom, ki so od 8. oktobra lani po podatkih libanonskega ministrstva za zdravje zahtevali smrt več kot 500 ljudi, več kot 2400 ljudi pa je bilo ranjenih in 110.000 jih je moralo zapustiti domove. Izraelska vlada je poročala o 48 ubitih v Izraelu in več kot 63.000 razseljenih.
Habib: Izrael si želi vojne
Člani Varnostnega sveta so po vrsti obsojali brezobzirne napade z elektronskimi napravami in žrtve med civilisti, zahtevali neodvisno preiskavo in dodajali zahteve po premirju v Gazi in izpustitvi talcev.
Libanonski minister Abdala Bou Habib je zatrdil, da želi Izrael nalašč potegniti njegovo državo v novo vojno na Bližnjem vzhodu. V nagovoru je obtožil Izrael, da se obnaša kot "lopovska država, ki ne upošteva mednarodne legitimnosti". Po njegovih besedah mednarodna skupnost ne bi smela dovoliti Izraelu, da nadaljuje s svojo "nekaznovanostjo".
"Ali ni to terorizem? Ko ciljate na celotno prebivalstvo v njihovih mestih, ulicah, trgih, trgovinah in domovih, medtem ko se ukvarjajo s svojim vsakodnevnim življenjem," je dejal libanonski zunanji minister.
Izraelski veleposlanik Danny Danon je zatrdil, da Izrael nima namena začeti vojne v Libanonu, vendar se bo Hezbolah umaknil od meje z Izraelom tako ali drugače. Napadov ni priznal, je pa dejal, da bo Izrael storil vse za zaščito svojih državljanov.
Žbogar je opozoril, da je uporaba podtaknjenih bomb po mednarodnem pravu prepovedana, in pozval h kaznovanju odgovornih za napade. Izrazil je zaskrbljenost nad zaostrovanjem ob tako imenovani modri črti na meji med Izraelom in Libanonom in zgroženost nad posledicami spopadov za civiliste. Pozval je k umirjanju razmer.
"Že skoraj leto dni svarimo pred provokacijami in stopnjevanjem, ki bi še poslabšali razmere na Bližnjem vzhodu. Že prej smo povedali, da lahko vsako od teh zaostrovanj preraste v samostojen konflikt ali pa zajame celotno regijo. Zato menimo, da mora biti edina pot naprej diplomacija," je dejal.
Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzja je manipulacijo elektronskih naprav na daljavo označil za nevaren precedens, eksplozije pa za veliko kršitev libanonske suverenosti.
Kitajski veleposlanik Fu Cong je pozval Izrael, naj se znebi svoje obsedenosti za uporabo oborožene sile, namestnik ameriške veleposlanice Robert Wood pa je dejal, da nobena država ne bi prenašala 11 mesecev nenehnega bombardiranja od teroristične organizacije na drugi strani meje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje