Uluru se dviguje 318 metrov nad okolico. Foto: EPA
Uluru se dviguje 318 metrov nad okolico. Foto: EPA

Eno izmed največjih turističnih znamenitosti dežele "tam spodaj" želi uprava narodnega parka, v katerega spada sveta gora, zapreti za obiske, predvsem zaradi kulturnih in tudi okoljevarstvenih vzrokov. Pri tem jih goreče podpira domorodska skupnost, na drugi strani pa se s predlogom ne strinja vlada Severnega teritorija, ki meni, da bi prepoved obiska gore škodovala turizmu.

Znameniti Uluru velja za največjega osamelca na svetu, leži pa v avstralski puščavi v notranjosti celine. Ta monolit, ki je sveti kraj za aborigine, je Unesco na svoj seznam varovanja naravne dediščine uvrstil leta 1987.

Uluru je za aborigine sveti kraj in ravno zaradi svetosti kraja se je domorodska skupnost več kot dve desetletji zavzemala za prepoved dostopa turistom. Ti se v trumah odpravljajo na goro, pri čemer pa se pogosto dogajajo tragične nesreče. Kamnine na gori so namreč zelo spolzke, zaradi česar je vzpon zahtevnejši, kot mislijo obiskovalci. Do zdaj je umrlo že več kot 30 ljudi. Končna odločitev o odprtju oz. zaprtju leži v rokah zvezne vlade.