Glede na maroški kazenski zakonik je zagrožena kazen za posiljevalca od pet do deset let, če je žrtev mladoletna, se lahko kazen zviša na od deset do dvajset let zaporne kazni. Foto: EPA
Glede na maroški kazenski zakonik je zagrožena kazen za posiljevalca od pet do deset let, če je žrtev mladoletna, se lahko kazen zviša na od deset do dvajset let zaporne kazni. Foto: EPA

Starši Amine Filali so lani vložili tožbo proti hčerinemu kar deset let starejšemu posiljevalcu. A sodnik je odločil, da posiljevalca ne bo kaznoval, temveč da se morata vpleteni stranki v sodnem postopku poročiti.

To namreč dovoljuje maroška zakonodaja. V odročnih, predvsem ruralnih in konservativnih krajih je nesprejemljivo, da dekle izgubi nedolžnost, še preden stopi v zakonski jarem. Eden izmed takih krajev je tudi Tanger, kjer je živela Filali.
Sodniki pogosto vplivajo na odločitev staršev
Dekle, ki pred poroko izgubi nedolžnost, pa čeprav je bilo posiljeno, v Maroku predstavlja sramoto za svojo družino. Da bi ohranilo svoje dostojanstvo, je ena izmed možnosti tudi ta, da se poroči s svojim posiljevalcem.
In čeprav se morata s privolitvijo v sklenitev zakonske zveze strinjati obe vpleteni strani, se pogosto dogaja, da sodnik izvaja pritisk na dekličino družino, da bi se ta izognila morebitnemu škandalu. V Maroku je zakonita starost za omožitev 18 let.
"Ko sem na odločitev sodnika vložila pritožbo, se je posiljevalec odločil, da se bo poročil z njo. Odpeljal jo je domov, k svoji družini, tam pa je z njo grdo ravnal, tepel jo je in jo pustil stradati," je dejala dekličina mati za maroško televizijo 2M TV.
Da bi dekle končalo svojo agonijo, je 10. marca letos zaužilo smrtonosni podganji strup.

Aktivistke za zaščito pravic žensk zahtevajo spremembo zakona
"Amino je ubila zakonodaja!" so bili napisi na transparentih aktivistk, ki so pred maroškim parlamentom zahtevale spremembo spornega 475. člena zakona. Prav tako so zahtevale zaporno kazen tako za posiljevalca kot za sodnika.
Aktivistke so zato odprle spletno in Facebookovo stran, ki so jo poimenovale Vse smo Amina Filali. "Čemur smo bili priča, je škandal. Dovolj nam je. Zakon moramo spremeniti," je za BBC dejala predsednica Demokratične lige za pravice žensk Fuzia Asuili.

Na pretekle dogodke se je odzvala maroška vlada
Na dogodke se je odzval tudi minister za komunikacijo in predstavnik maroške vlade Mustafa El Kalfi, ki je za Al Džaziro dejal: "Preteklih dogodkov ne moremo ignorirati, zato se bomo osredotočili na zaostritev kazni za posiljevalce. Prav tako bomo sprožili javno razpravo o tej temi in izpostavili njene sociokulturološke vidike."

Šokantni podatki
Statistični podatki, ki jih je maroška vlada objavila lani, kažejo šokantne številke, in sicer je bilo spolnemu napadu najmanj enkrat v življenju izpostavljenih kar 25 odstotkov Maročank.