Delavci v Wisconsinu se borijo za pravice svojih sindikatov. Foto: EPA
Delavci v Wisconsinu se borijo za pravice svojih sindikatov. Foto: EPA
Wisconsin
Republikanci hvalijo prizadevanja guvernerja Walkerja za zmanjšanje proračuna brez zviševanja davkov. Foto: EPA

Na tisoče podpornikov sindikata je v Madisonu, glavnem mestu zvezne države Wisconsin, protestiralo proti proračunskemu predlogu guvernerja Scotta Walkerja, dan po tem, ko je uresničil svojo grožnjo in začel sindikatom, ki predstavljajo delavce, izdajati opozorila o odpuščanju. Opozorila, ki so jih poslali v petek najmanj 13 sindikatom, ne pomenijo dejanskega odpuščanja okoli 300.000 javnih uslužbencev v Wisconsinu, pomenijo pa zaostritev vojne med novoizvoljenim guvernerjem in tamkajšnjimi demokrati.

Znižanje plače - da. Zmanjšanje pravic - ne!
Republikanec Walker je predlagal povečanje prispevkov za zdravstveno zavarovanje in pokojnino za javne uslužbence ter ukinitev večine pogajalskih pravic njihovih sindikatov, češ da je to potrebno zaradi zmanjšanja 3,6 milijarde dolarjev velike proračunske luknje v prihodnjih dveh letih. Sindikati so privolili v predloge o spremembah prispevkov, ki bi pomenile osemodstotno znižanje plač, ne pristajajo pa na predlog o omejevanju njihovih pravic. Walkerjevi kritiki trdijo, da je cilj njegovega predloga oslabiti moč sindikatov, ki so bolj naklonjeni demokratom.

"Postavimo se za svoje pravice"
Množici se je pridružil tudi liberalni režiser Moore, ki je pohvalil protestnike, zbrane v boju za pravice sindikatov, da so se pridružili zgodovini ameriškega delavskega gibanja. Moore je nagovoril množico, da je država preplavljena z bogastvom, ki je zbrano v rokah peščice, da pa je bila javnost ustrahovana, da se ne postavi zase in za svoje pravice. "Madison je šele začetek. Bogati so šli predaleč. Doslej ni bilo nobenega upora, dokler se ni zgodil Wisconsin," je dejal okoli 12.000 ljudem. V preteklih dveh tednih je bila množica še večja, zbiralo se je po več deset tisoč ljudi.

Demokratska političarka Tammy Baldwin je spomnila na shod leta 1965 za volilne pravice od Selme do Montgomeryja. "Takrat so spremenili potek zgodovine. To delate tudi vi danes," je dejala. Senator Chris Larson je protestnike pozval, naj vztrajajo. "Tukaj se zbiramo zadnjih 16 dni in zbirali se bomo, dokler pravice delavcev ne bodo več tarča zakona o zmanjševanju proračunske luknje," je napovedal.

Demokrati pobegnili v Illinois
Walkerjev predlog zakona je obstal v senatu Wisconsina, ker je pred dvema tednoma 14 demokratskih senatorjev pobegnilo v sosednji Illinois, da bi preprečili potrebno večino za sklepčnost senata, za katero bi potrebovali enega samega demokrata.

Odsotnim demokratom grozijo plačilo po 100 dolarjev kazni na dan in aretacija ob morebitni vrnitvi v Wisconsin ter privedba v senat. Ker nič ne kaže, da bo glasovanje o zakonu kaj kmalu, je Walker dejal, da je prisiljen poslati obvestila o odpuščanju okoli 1.500 delavcem, s čimer naj bi prihranili okoli 30 milijonov dolarjev.