Britanski zunanji minister trdi, da so trditve, da je britansko veleposlaništvo vpleteno v proteste povsem neutemeljene. Foto: EPA
Britanski zunanji minister trdi, da so trditve, da je britansko veleposlaništvo vpleteno v proteste povsem neutemeljene. Foto: EPA
Mir Hosein Musavi
Musavi je proti komisiji, ki jo je napovedal Svet varuhov. Foto: EPA
Iranski verniki med petkovo molitvijo. Foto: EPA
Protestniki so zahtevali razveljavitev volitev. Foto: Reuters

David Miliband je dejanje iranskih oblasti označil za nadlegovanje, obtožbe iranskih obasti, da je osem britanskih uslužbencev imelo veliko vlogo pri povolilnih protestih, pa označil za popolnoma neutemeljene. Po njegovih besedah so iranske oblasti prijele devet uslužbencev veleposlaništva, a naj bi jih nekaj že izpustili. "Še vedno nas skrbi za tiste, ki po naših informacijah še niso na prostosti ... Številke so vsako uro različne," je dejal ob srečanju evropskih zunanjih ministrov na grškem otoku Krf. Dodal je, da se bo o tem pogovoril tudi z evropskimi kolegi.

Vse bolj napeti odnosi
Pred tem so iranski mediji poročali, da so oblasti so aretirale osem lokalnih uslužbencev britanskega veleposlaništva, ker naj bi odigrali pomembno vlogo v protestih opozicije. Velika Britanija je prijetje osmerice označila za ustrahovanje in je Teheran pozvala, naj pridržane takoj izpusti. V zadnjem času je Iran Veliko Britaniijo že večkrat obtožil netenja protivladnih protestov, v katerih protestniki nasprotujejo sporni zmagi Ahmadinedžada na nedavnih predsedniških volitvah. Ob tem spomnimo, da sta Teheran in London pretekli teden med drugim izgnala iz svojih držav dva britanska oz. iranska diplomata.

Glavni poraženec predsedniških volitev v Iranu Mir Hosein Musavi je medtem zavrnil ustanovitev posebne komisije, ki naj bi bedela nad ponovnim preštevanjem desetine glasov. "Omejitev preiskave o pritožbah glede nepravilnosti na volitvah na ponovno preštetje 10 odstotkov glasov ne more pritegniti zaupanja ljudi in prepričati javnega mnenja o izidih," je dejal Musavi. Drugi poraženec predsedniških volitev Mehdi Karubi se je medtem zavzel za ustanovitev posebnega organa, ki bi preučil vse vidike volitev.

Musavi je sicer znova zahteval razveljavitev volitev, ki bi bila po njegovem mnenju najboljša rešitev nastalega položaja. Nekdanji premier meni tudi, da bi morali vprašanje predati organu, ki bi upošteval šeriatsko pravo, ki bi imel pravni status in bi bil neodvisen.


Kot je znano, so po objavi izidov volitev, ki so bile 12. junija, izbruhnili nemiri, saj so številni podvomili o veljavnosti izidov volitev, na katerih je zmagal stari predsednik Mahmud Ahmadinedžad. Številni so prepričani, da je dejansko zmagal Musavi, a naj bi oblasti prikrojile izide. Protestniki so pravico iskali na ulicah, kjer pa so potem izbruhnili spopadi s policijo, in okoli 20 jih je umrlo.

Karubi pa se je v pismu svetu varuhov zavzel za ustanovitev posebnega organa, ki bi preučil vse vidike volitev, saj samo ponovno delno štetje glasov po njegovem ni dovolj.

Svet varuhov je sicer v petek sporočil, da se je odločil oblikovati posebno komisijo političnih voditeljev in predstavnikov kandidatov, ki so nasprotovali izidom volitev. Komisija naj bi odpravila vsakršen dvom o izidu. Mohsen Rezaj, tudi kandidat na nedavnih volitvah, je dejal, da se je pripravljen pridružiti komisiji, če bosta to storila tudi Musavi in Karubi.