Omenjeni odločitvi poljskih ustavnih sodnikov sta po oceni komisije v nasprotju s "splošnimi načeli avtonomije, primarnosti, učinkovitosti in enotne uporabe prava Unije ter zavezujočim učinkom odločitev Sodišča Evropske unije".
Poljsko ustavno sodišče je v odločitvi, sprejeti 14. julija, zavrnilo zavezujoč učinek začasnih odredb sodišča Unije, katerih namen je bil zagotoviti učinkovit sodni nadzor od neodvisnega in nepristranskega tribunala.
V sodbi 7. oktobra je poljsko ustavno sodišče zanemarilo obveznosti, ki jih ima v skladu s pravom EU-ja, s tem ko je tolmačenje člena 19 pogodbe o EU-ju razglasilo za neustavno in posledično nezavezujočo v poljskem pravnem redu, s čimer je postavilo pod vprašaj primarnost prava EU-ja.
Evropska komisija ocenjuje, da omenjeni sodbi predstavljata kršitev 19. člena pogodbe o EU-ju, ki govori o zagotavljanju učinkovitega pravnega varstva na področjih, ki jih ureja pravo EU-ja. Ta člen namreč sodbi tolmačita pretirano restriktivno in s tem jemljeta posameznikom pravico do vseh jamstev, zapisanih v njem, meni Bruselj.
Bruselj dvomi o neodvisnosti poljskega ustavnega sodišča
Poleg tega komisija, kot dodajajo v Bruslju, resno dvomi o neodvisnosti in nepristranskosti poljskega ustavnega sodišča ter ocenjuje, da ta ne izpolnjuje več zahtev, ki jih od njega zahteva zakonodaja in kot to določa tudi omenjeni 19. člen pogodbe o EU-ju.
To je na novinarski konferenci v Bruslju poudaril tudi evropski komisar za gospodarstvo Paolo Gentiloni, ki je še dodal, da poteze Poljske "kršijo splošna načela avtonomije, primarnosti, učinkovitosti in enotne uporabe prava Unije in zavezujočih sodb Sodišča EU-ja".
Kot so še pojasnili v Bruslju, ima Poljska dva meseca časa, da odgovori na pismo, v katerem jo bodo pisno seznanili z začetkom postopka proti njej.
Poljska izraža "globoko nestrinjanje"
Na Poljskem se je že zvrstil niz kritičnih odzivov na odločitev. Premier Mateusz Morawiecki je sporočil, da se "globoko" ne strinja s potezo Evropske komisije, češ da izkazuje pomanjkljivo razumevanja razlike med evropskimi in nacionalnimi pristojnostmi. Odločitev po njegovem prepričanju kaže tudi, da v Bruslju napreduje trend birokratskega centralizma, ki da ga je treba ustaviti.
"Vse več evropskih držav vidi, da morajo biti pristojnosti omejene – o čem lahko odloča Evropska unija in o čem lahko odloča Poljska," je še dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Namestnik poljskega pravosodnega ministra Sebastian Kaleta je odločitev Evropske komisije označil za "napad na poljsko ustavo in suverenost". Podobno je menila nekdanja poljska premierka in evropska poslanka vladajoče stranke Zakon in pravičnost (PiS) Beata Szydlo. "To ni več pravni spor, to je napad na poljsko ustavo in temelje poljske državnosti," je sporočila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje