Merkel, za katero je to 107. in verjetno zadnji vrh v 16-letni kanclerski karieri, je ob prihodu v spravnem tonu poudarila, da je vladavina prava temeljni steber Unije, a da je treba najti načine za sodelovanje s Poljsko. "Kaskada pravnih sporov na Sodišču EU-ja ni rešitev za vprašanje, kako naj vladavina prava deluje v praksi," je opozorila.
Nizozemski premier Mark Rutte pa je vztrajal, da se mora Unija odzvati odločno, a dodal, da je vprašanje, kako to doseči. Ponovil je tudi argument, da Poljska ne bi smela dobiti evropskih sredstev za okrevanje in odpornost za boj s posledicami pandemije, dokler se ne reši spor glede primarnosti evropskega prava. Menil je tudi, da bi morale članice nadaljevati delo v okviru procesa po 7. členu pogodbe EU-ja.
EU je postopek po 7. členu proti Poljski zaradi sporne pravosodne reforme sprožil že decembra 2017, a je že leta na mrtvi točki, ker med članicami ni zadostne podpore kakršnemu koli premiku. Ta člen v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic kršiteljici evropskih vrednot.
V Evropski komisiji sicer kot možnosti ukrepanja proti Varšavi poudarjajo nov klasični pravni postopek zaradi kršenja evropske zakonodaje, ukrepanje na podlagi uredbe o pogojevanju evropskih sredstev s spoštovanjem vladavine prava in nadgradnjo postopka po 7. členu pogodbe EU-ja.
Morawiecki: Poljska ne bo klonila pred izsiljevanjem
Poljski premier Mateusz Morawiecki je ob prihodu ponovil, da Poljska ne bo klonila pred izsiljevanjem, a izrazil pripravljenost na dialog.
Pred dnevi je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu poudaril, da ima evropsko pravo prednost pred nacionalnim na področjih, za katera so se tako odločile članice. To načelo da je priznano v vseh članicah, vendar pa je najvišji zakon v EU-ju ustava neke države.
Kot vselej do zdaj ima poljski premier podporo madžarskega kolega Viktorja Orbana, ki je na vprašanje, ali so potrebne sankcije proti Poljski, odgovoril: "Poljska? Najboljša država v Evropi. Nikakršne potrebe po sankcijah ni. To je smešno." Ob tem je ponovil poljski argument, da primarnost prava EU-ja velja na področjih, na katerih ima EU pristojnosti.
Težava je po Orbanovih besedah v tem, da institucije EU-ja pogosto zaobidejo pravice nacionalnih parlamentov in vlad.
"Poljaki imajo prav. Na področjih, na katerih nismo prenesli pristojnosti na EU, velja načelo primarnosti nacionalnega prava," je še poudaril madžarski premier v odgovoru na vprašanje, ali ima madžarsko pravo prednost pred pravom EU-ja. Dejal je tudi, da primarnosti prava Unije sploh ni v pogodbi EU-ja.
Janša brez komentarja
Kakšno je stališče slovenskega premierja Janeza Janše, ki se je danes ob prihodu znova izognil novinarjem, ni znano, ker ga o tem za zdaj vsaj v Bruslju ni bilo mogoče vprašati. Prav tako niti tokrat ni znano, kdaj oziroma ali sploh bo premier v okviru oktobrskega vrha govoril z novinarji in pojasnil slovenska stališča do ključnih tem na dnevnem redu.
Voditelji imajo na dnevnem redu vrsto pomembnih tem, na primer spoprijemanje s posledicami visokih cen energije, nadaljnje usklajevanje spoprijemanja s pandemijo covida-19, vlogo trgovine pri krepitvi vpliva Unije v svetu, sodelovanje s tretjimi državami pri omejevanju nezakonitih migracij, uresničevanje digitalnih načrtov in priprave na podnebno konferenco v Glasgowu.
Premier je tokrat v Bruslju z ženo Urško Bačovnik Janša, ki se je odzvala uradnemu vabilu žene predsednika Evropskega sveta Amelie Derbaudrenghien Michel, da sodeluje v programu za partnerje voditeljev, ki poteka ob robu zasedanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje