Na zadnjem televizijskem soočenju treh voditeljev največjih britanskih strank (laburist Gordon Brown, konservativec David Cameron, liberalni demokrat Nick Clegg) ni bilo jasnega zmagovalca, poroča BBC. Glede na predvolilno kampanjo zadnjega tedna pa naj bi najbolje kazalo Cameronu.
Glede na javnomnenjske ankete inštituta YouGova pa naj bi na parlamentarnih volitvah 6. maja največ glasov prejeli konservativci (41 odstotkov), z 32 odstotki naj bi jim sledili liberalni demokrati, na zadnje mesto pa naj bi se uvrstili laburisti (25 odstotkov). Glede na podatke agencije ComRes naj bi koncervativci vodili z 35 odstotki, liberalni demokrati z 33 odstoti, Brownovi laburisti z 26 dstotki. Glede na rezultate agencije Angus Reid pa naj bi konservativna stranka Camerona prejela 37 odstotkov, Cleggovi liberalni demokrati 29 odstotkov, laburisti pa 23 odstotokov.
V 90-minutnem televizijskem soočenju, ki je sicer predvolilna novost v državi, so prvaki strank govorili o gospodarstvu, imigraciji, vprašanju stanovanj, političnih reformah, izobrazbi, davkih, bančni reformi in znižanju davkov.
Brown se zaveda, da lahko na volitvah izgubi
Zdajšnji premier Gordon Brown, ki je bil pod velikim pritiskom zaradi nedavnega incidenta z upokojenko Gillian Duffy - ta je kritizirala gospodarstvo in politiko priseljevanja, Brown pa je imel po koncu pogovora z njo, ko se je že usedel v svoj avtomobil, prižgan mikrofon, zato so lahko gledalci na malih ekranih slišali, ko jo je označil za ''zadrto''.
Svoj govor je Brown v včerajšnjem troboju začel z besedami: ''Delu premierja moraš biti kos, in kot ste videli včeraj, tudi meni vedno ne uspe ... Kljub temu pa vem, kako je treba voditi gospodarstvo, tako v dobrih kot v slabih časih.'' Brown se prav tako zaveda, da se mu premierski stolček izmika. Po koncu debate je dejal: ''Vem da, bo morda čez osem dni v pisarni sedel David Cameron ali pa Nick Clegg, če bodo stvari ostale, take kakršne so.''
Ob tem je dodal, da ne glede na to, katera izmed omenjenih strank bo zmagala – torijci ali liberalni demokrati –, predstavljata obe stranki preveliko tveganje za državno gospodarstvo. ''Če boste volili laburiste, boste za isto dobili več. Če boste volili liberalne demokrate, je vaša prihodnost negotova.''
David Cameron je Brownove očitke zavrnil z besedami, da ta le ''straši'' volivce in da bodo prave spremembe v državo prinesli torijci. Vodja liberalnih demokratov Nick Clegg, ki grozi z ukinjanjem delovnih mest v javni upravi, pa je dejal: ''Izberite prihodnost, ki jo želite.''
V debati je postalo še posebej vroče, ko je tema nanesla na imigrante, saj so vsi pričakovali, da bosta nasprotnika zaradi incidenta z Duffyjevo napadla Browna. Tako Clegg kot Cameron sta se izognila komentiranju tega dogodka in se osredotočila na temo pogovora.
Kot je poročala RTV-jeva dopisnica Nina Kojima ''vsi kandidati poudarjajo, da bo treba zmanjšati največji javni dolg do zdaj, uskladidi pokojninsko reformo in uresničiti okoljevarstvene obljube, ki so jih svetu izrekli do zdaj zmagujoči laburisti.''
Blair ni izgubil upanja
Tik pred volitvami je laburistom na pomoč priskočil nekdanji premier Tony Blair, ki je prepričan, da imajo laburisti po 13 letih na oblasti še vedno možnosti za zmago. "Prepričan sem, da ima laburistična stranka vse možnosti za uspeh. V zadnjih dneh pred volitvami se bodo volivci dejansko osredotočili zgolj na to, kateri od kandidatov ima najboljše ideje za bodoče vodenje naše države," je dejal Blair, ki očitno še vedno ni izgubil upanja v uspeh stranke.
Velika Britanija pred zgodovinsko spremembo
''V najstarejši parlamentarni demokraciji na svetu so predvolilna soočenja novost. Po skoraj stotih letih se je namreč zaradi dobrih nastopov voditelja liberalnih demokratov Nicka Clegga povečal ugled tretje največje britanaske stranke, tako da bo najverjetneje vstopila v vladno koalicijo,'' je poročal Radio Slovenija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje