Čermak se je v soboto popoldne srečal s hrvaško premierko Jadranko Kosor in predstavniki branilcev, nato pa je zvečer zaradi hudih bolečin odšel v zagrebško bolnišnico Rebro, kjer naj bi ostal nekaj dni. Njegovi bližnji so povedali, da do zdaj ni imel resnih težav z zdravjem in se ni pritoževal niti med sojenjem, poroča Jutarnji list.
Generalov sin Hrvoje Čermak je za hrvaški časopis pojasnil, da je v soboto zvečer vrnil iz Nemčije in po samo 15 minutah druženja z očetom, mu je ta potožil o bolečinah, zato so ga takoj odpeljali v bolnišnico. Danes naj bi se počutil bolje. Sin je prepričan, da je 12 let sojenja, od tega štiri leta in pol v priporu in tri leta in pol v hišnem priporu, pustilo posledice in telo se je odzvalo temu primerno.
Tudi Čermakov prijatelj in pravni strokovnjak Pero Kovačević je zdravstvene težave pripisal stresu v zadnjih letih. "General je bil 12 let pod velikim stresom, še posebej v petek na dan izreka haaške razsdobe, to pa je pripeljalo do zdravstvenih težav in do padca odpornosti," je po poročanju HRT-ja povedal Kovačević.
Petkova odločitev haaškega sodišča o obsodbi generala Anteja Gotovine na 24 let in Mladena Mrkača na 18 let je očitno zelo združila Hrvate, ki so si enotni glede nepravičnosti razsodbe. V javnomnenjski anketi, ki so jo izvedli v petek popoldne, je več kot 95 odstotkov vprašanih dejalo, da je sodba nepravična, da je pravična, pa jih meni le 1,1 odstotka.
Visoke zaporne kazni za generale, ki v domovini veljajo za vojne heroje, so očitno vplivale tudi na odnos do Evropske unije, saj se je podpora prepolovila in bi za vstop v povezavo glasovalo le 23 odstotkov, če bi bil referendum zdaj, 50 odstotkov pa bi jih bilo proti. Pred izrekom razsodbe je bila podpora vstopu v EU 56,3-odstotna.
"Resnica je najmočnejše orožje"
Hrvaški politični vrh se je v nedeljo zbral na prizorišču nekdanjega ustaškega koncentracijskega taborišča Jasenovac, kjer so zaznamovali 65. obletnico preboja in pobega taboriščnikov.
"Resnica o Jasenovcu ne sme biti nikoli zmanjšana ali potlačena. Tudi danes so poskusi, da se brez objektivne analize dokazov število žrtev v Jasenovcu zmanjša ali pa se povečuje do nekih fanastičnih razmerij. Resnica je najmočnejše orožje," je v Jasenovcu dejal hrvaški predsednik Ivo Josipović, ki je obtem opozoril, da se je treba zavedati, da je bilo to najbolj strahovito morišče.
Kosorjeva je dejala, da ni opravičila za ta zločin, zaradi česar njena vlada odločno zavrača in obsoja vsak poskus zgodovinskega revizionizma in rehabilitacije fašistične ideologije, vseh oblik totalitarizma, ekstremizma in radikalizma. "Pavelićev režim je bil režim zla, sovraštva in nestrpnosti, v katerem so bili ljudje zlorabljeni in ubiti zaradi rase, vere, nacionalnosti, politične prepričanosti, zato, ker so bili drugi in drugačni," je o režimu vodje ustaškega režima Anteju Paveliću dejala predsednica vlade.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje