Protesti proti raketnemu ščitu na trgu Wenceslas v osrčju Prage. Foto: EPA
Protesti proti raketnemu ščitu na trgu Wenceslas v osrčju Prage. Foto: EPA

Kot so povedali na obrambnem ministrstvu v Pragi, so se za umik odločili, ker bi imela Češka v novem ameriškem načrtu protiraketnega ščita le še majhno vlogo.
Administracija prejšnjega ameriškega predsednika Georgea Busha je načrtovala, da bi na Poljskem postavili deset postaj s prestrezniki, na Češkem pa bi postavili radar. A tem načrtom je ostro nasprotovala Rusija in grozila, da bo, če bo načrt uresničen, svoje rakete prestavila bližje na mejo s Poljsko.
Obama za več faz
Zdajšnji predsednik ZDA Barack Obama se je nato septembra 2009 odločil za spremembo načrta, ki je predvidel vzpostavitev ščita v več fazah. Češka pa je v tem načrtu "izgubila" radar in ohranila zgolj obrobno vlogo.
Zdaj je češki obrambni minister Alexander Vondra po današnjem srečanju z namestnikom ameriškega obrambnega sekretarja Williamom Lynnom dejal, da sodelovanje Češke v prenovljenem ameriškem načrtu izgradnje jedrskega ščita ne bi bilo več smiselno. Češka sicer še želi sodelovati v projektu, "a ne na ta način", je dejal.
"Dali so nam ponudbo, ki smo jo preučili," je še dejal minister. "Moram reči, da smo zadevo rešili na eleganten način," je še dodal.