Chavez je nasprotnikom dejal: 'Lahko se dobimo tudi na ulici, ni me strah.' Foto: EPA
Chavez je nasprotnikom dejal: 'Lahko se dobimo tudi na ulici, ni me strah.' Foto: EPA
Chavez pred referendumom

Na velikem shodu pred ustavnim referendumom, na katerem bodo volivci odločali o neomejenem predsedniškem mandatu in drugih ustavnih reformah, s katerimi bi Chavez dobil še večjo moč odločanja, je dejal, da se bo v primeru ameriškega vpletanja v referendum takoj maščeval.

"ZDA ne bodo dobile niti ene kapljice nafte. Če pa bodo vdrle v našo državo in nam želele ukrasti nafto, bomo začeli stoletno vojno proti njim."

Oglaša se tudi opozicija
Raziskave kažejo, da bo izid na referendumu zelo tesen. Zaradi velikih sredstev, ki jih namenja za socialne programe, je priljubljen pri najrevnejšem sloju, kritiki pa ga obtožujejo, da bo s spremembami, če bodo izglasovane, dobil preveč moči in postal diktator. "Kdor bo obkrožil "da", bo glasoval za Chaveza, kdor bo obkrožil "ne", pa za Busha," pa je bil jasen Chavez.

Še vedno ni pozabil španskega kralja
Poleg groženj ZDA se je spomnil tudi nedavnega incidenta s španskim kraljem Juanom Carlosom, ki mu je novembra na pirenejsko-ameriškem vrhu v Čilu zabrusil, naj že enkrat utihne. Chavez je dejal, da razmišlja o prekinitvi vseh vezi s Španijo in o nacionalizaciji španskih podjetij v Venezueli, če se mu kralj ne bo opravičil.

Še več moči?
Predlagane ustavne reforme bi Chavezu omogočile, da predsedniški mandat ne bi bil več omejen, hkrati pa bi dobil neposreden nadzor nad rezervami tujih valut v državi. Predlog predvideva tudi skrajšanje delovnika na šest ur, razširitev socialnih ugodnosti za neuradne delavce, kot so na primer ulični prodajalci, ter državni nadzor nad mediji v primeru "politične nevarnosti".

A. P.

Chavez pred referendumom