Shod je bil najbolj množičen protest pred nedeljskim referendumom, kjer bodo volivci glasovali o predlogu Chaveza, da lahko neomejeno kandidira za predsednika. Sam je dejal, da je državi pripravljen služiti do konca svojega življenja, če bo ljudstvo to hotelo. Protestniki mu očitajo, da si hoče prilastiti vso oblast, medtem ko privrženci levičarskega voditelja trdijo, da gre za utrditev demokracije. Študentje so se prvič organizirali proti Chavezu maja letos, ko je zaprl televizijsko postajo, ki je bila kritična do njegovega vladanja.
"Majhni, razvajeni otroci"
Chavez se ne zmeni za skrbi opozicije in je študente označil za majhne in razvajene otroke. Po njegovem mnenju gre za poskus opozicije, da bi destabilizirala državo pred referendumom. Vrste opozicije so sicer v zadnjih dneh okrepili prebežniki iz Chavezovega tabora, ki jih je predsednik označil za izdajalce.
Če bo referendum uspel, bo odpravljena omejitev števila mandatov za predsednika, Chavezu pa bo tudi omogočen večji nadzor nad mediji in večja pooblastila v primeru izrednih razmer. Bolj priljubljeni so verjetno predlogi za skrajšanje delovnika na šest ur in znižanje starostne meje za volilno pravico iz 18 na 16 let.
Revni podpirajo predsednika
Do zdaj je Chavez s svojimi predlogi vedno zmagoval proti razdeljeni opoziciji, vendar pa tokrat bije svojo najtežjo bitko proti nasprotnikom, saj javnomnenjske ankete kažejo na tesen izid referenduma. Toda s tem se Chavez verjetno ne obremenjuje preveč, saj mu je na volišča še zmeraj uspelo v velikem številu pripeljati svoje privržence, predvsem iz najrevnejših slojev, kjer je predsednik zaradi številnih in velikodušnih oblik pomoči najbolj priljubljen.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje