127 poslancev v 300-članskem parlamentu je glasovalo za nezaupnico, 153 pa jih je bilo proti.
Nekdanji premier Antonis Samaras je v razpravi Ciprasu očital, da je kapituliral pred pogoji Skopja. "Odrekli ste se vsemu. Kapitulirali ste pred vsemi. Podpisujete grozljiv sporazum, ki bo, namesto da bi reševal težave, sprožil destabilizacijo," je izjavil vodja opozicijske Nove demokracije, ki je predlagala nezaupnico Ciprasu.
Cipras pa je v odzivu na napoved nezaupnice dejal, da se veseli glasovanja kot "darila" opozicije. Dodal je, da komaj čaka razpravo v parlamentu, saj bo to prva redka priložnost za podrobne pogovore o tem, "kdo je kaj dal in kdaj".
Samaras je bil sicer zunanji minister Grčije, ko se je na začetku 90. let spor glede imena Makedonije sploh začel. V veliki meri je tudi narekoval politiko Aten glede reševanja te problematike v letih, ki so sledila. Grčija je imenu Makedonija nasprotovala, ker ima na severu pokrajino z istim imenom.
Zgodovinski sporazum bo podpisan v nedeljo
Pred parlamentom so se med razpravo vneli izgredi, policija je uporabila tudi solzivec in zaprla dve aveniji v bližini parlamenta, da bi tako demonstrantom preprečila dostop do stavbe. Protestniki so nosili tako grške zastave kot zvezdo vergine, simbol antične Makedonije.
Protesti so napovedani tudi za nedeljo, ko naj bi Makedonija in Grčija ob Prespanskem jezeru podpisali zgodovinski sporazum, po katerem naj bi se Makedonija po novem imenovala Republika Severna Makedonija, Grčija pa bi sprostila blokado te države na njeni poti v evroatlantske organizacije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje