Apec že nekaj časa načrtuje oblikovanje azijsko-tihomorskega prostotrgovinskega območja (FTAAP), ki bi povezovalo obe strani Tihega oceana, obsegalo pa približno 40 odstotkov svetovnega prebivalstva, kar pa je bil doslej le medel in dolgoročen cilj. Foto: EPA
Apec že nekaj časa načrtuje oblikovanje azijsko-tihomorskega prostotrgovinskega območja (FTAAP), ki bi povezovalo obe strani Tihega oceana, obsegalo pa približno 40 odstotkov svetovnega prebivalstva, kar pa je bil doslej le medel in dolgoročen cilj. Foto: EPA
Apec za prostotrgovinsko območje

21 voditeljev Azijsko-tihomorskega foruma o gospodarskem sodelovanju (Apec) je v sklepni izjavi poudarilo, da ostajajo zavezani odprtim trgom in boju proti protekcionizmu. "Če bomo spodbujali prosto trgovino in naložbe, se bomo tesneje povezali v skupnost, ki teži h gospodarskemu sodelovanju," je dejal japonski premier Naoto Kan.

Zavzeli so se tudi proti sporni devalvaciji valut, znova pa so potrdili odločenost, da bodo po svetovni finančni krizi gospodarsko obnovo podprli skupaj in usklajeno. Skupna strategija za rast bo pripomogla k zmanjševanju izjemno visokih razlik v prihodkih med državami v regiji. "Želimo doseči uravnoteženo, stalno, inovativno in zagotovljeno gospodarsko rast," so v sklepni izjavi zapisali voditelji.

Prostotrgovinsko območje bi obsegalo 40 odstotkov svetovnega prebivalstva
Apec že nekaj časa načrtuje oblikovanje azijsko-tihomorskega prostotrgovinskega območja (FTAAP), ki bi povezovalo obe strani Tihega oceana, obsegalo pa približno 40 odstotkov svetovnega prebivalstva, kar pa je bil doslej le medel in dolgoročen cilj.

Voditelji so presodili, da je "napočil čas za konkretnejšo vizijo prostotrgovinskega območja", ki bo glavni instrument regionalnega združevanja, in s tem ciljem Apecu naložili izvedbo konkretnejših korakov. Načrtovano prostotrgovinsko območje naj bi dosegli do leta 2020, prvi pokazatelj njegove uspešnosti pa naj bi bil že Transpacifiški partnerski dogovor (TPP), ki ga podpirajo ZDA.

Države članice Apeca predstavljajo 52,7 odstotka svetovnega bruto domačega proizvoda in 44,4 odstotka svetovne trgovine. Apec je postal gonilna sila za svetovno ekonomijo, so voditelji zapisali v sklepni izjavi. Poudarili so, da so v prizadevanjih za liberalizacijo trgovine in vlaganj že naredili velik napredek, vendar jim ostaja še veliko dela.

Naslednjemu vrhu Apeca predsedujejo ZDA
Barack Obama, predsednik ZDA, ki bodo prihodnje leto predsedovale Apecu, je na vrhu poudaril pomen tihomorske regije za ZDA. Dejal je, da ZDA vlagajo v uspeh Azije, saj je s tem povezan tudi njihov lasten uspeh. Obama je pozdravil tudi prizadevanja Japonske, da bi se vključila v TPP. Japonska je namreč pred kratkim z devetimi državami članicami TPP-ja začela posvetovanja o pristopnih pogajanjih. Japonski premier Naoto Kan je poudaril, da je prihodnost Japonske odvisna od dobrih odnosov z državami azijsko-tihomorske regije.

Apec za prostotrgovinsko območje