Ameriški predsednik Barack Obama je ob začetku vrha Azijsko-tihomorskega foruma o gospodarskem sodelovanju (Apec) pozval k vzpostavitvi prostotrgovinskega območja med državami na obeh straneh Tihega oceana. "Varnost in napredek Američanov sta nedeljivo povezana z varnostjo in napredkom v Aziji," je dejal. Obama se je zavzel proti protekcionizmu in opozoril predvsem domačo javnost, da "vsaka milijarda dolarjev izvoza podpira 5.000 delovnih mest doma". Navzoče voditelje pa je opozoril, da je sedem od 15 glavnih ameriških zunanjetrgovinskih partnerjev članic Apeca.
Na tapeti znova spor zaradi (ne)moči dolarja in juana
Na plan so znova vzniknila trenja med Kitajsko in ZDA, kar je bilo opaziti že na vrhu skupine G20 v Seulu. Obe državi namreč druga drugo obtožujeta, da sta njuni valuti podcenjeni, da bi tako pospešili izvoz. Obama je dejal, da bi se morale "države z velikimi presežki premakniti od nezdrave odvisnosti na izvoz in okrepiti domače povpraševanje". Nobena država ne bi smela predpostavljati, da je njihova pot do blaginje tlakovana z izvažanjem v Ameriko," je še opozoril Obama, pri čemer je imel v mislih predvsem Kitajsko in Japonsko.
Kitajski predsednik Hu Jintao mu je odgovoril, da bo Kitajska vendarle postopoma prilagajala vrednost svoje valute, juana, a bo to postopno reformo izvedla v lastnem tempu. Prav tako je Hu poudaril, da se od hitro rastočih gospodarstev azijsko-tihomorskega območja ne sme preveč pričakovati . "Azijsko-pacifiška hitro rastoča gospodarstva so še vedno na začetni stopnji svojega razvoja, njihove sposobnosti in sredstva so omejeni," je opozoril Hu.
Japonska in Rusija 'v laseh' zaradi Kurilskih otokov
Ob robu vrha Apeca so do izraza prišli tudi ozemeljski spori med Japonsko na eni ter Kitajsko in Rusijo na drugi strani. Japonski premier Naoto Kan se je tako sešel z ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom, s katerim sta se posvetila predvsem sporu zaradi Kurilskih otokov, ki ga je na začetku meseca Medvedjev s svojim obiskom še dodatno podžgal.
Kan, ki je po incidentu začasno odpoklical japonskega veleposlanika v Moskvi, je na sestanku znova izrazil protest, a kot je pojasnil ruski zunanji minister Sergej Lavrov, je Medvedjev Kanu povedal, da bodo najlažje "shajali brez čustvenih izjav in diplomatskih gest, saj jim te ne pomagajo". V pogovoru je Medvedjev vztrajal, da Kurilski otoki pripadajo Rusiji in da se jim Rusija ne namerava odreči.
Rešitve spornega vprašanja Kan in Medvedjev nista dosegla, sta se pa strinjala, da se bosta osredotočila na gospodarske povezave. Medvedjev se je med drugim udeležil podpisovanja pogodbe za gospodarsko sodelovanje med ruskimi in japonskimi podjetji v vrednosti milijarde ameriških dolarjev.
Prvo uradno srečanje Japonske in Kitajske po ribiškem incidentu
Kan se je medtem srečal tudi s kitajskim predsednikom Hujem, kar je bilo prvo uradno srečanje po sporu pred dvema mesecema, ko je Japonska zajela kitajsko ribiško ladjo, Kitajska pa je ob protestiranju Japonski prenehala dobavljati redke rudnine. Sestanek je bil napovedan nenadoma, Kan pa je na sestanku izrazil "trdno stališče Japonske do tega ozemlja", je povedal predstavnik njegovega kabineta.
Dodal je, da sta voditelja vseeno dosegla velik napredek in da je sestanek pomemben korak v doseganju boljših odnosov med Japonsko in Kitajsko. Voditelja sta se dogovorila še za dolgotrajno stabilno sodelovanje, ki bo prineslo korist obema državama in ki je pomembno za miren razvoj regije, je povedal omenjeni predstavnik.
Številni na Japonskem, pa tudi v drugih delih regije od ZDA pričakujejo, da bodo uravnotežile vse večji vpliv Kitajske in njen včasih agresiven pristop. Kan je povedal, da so imeli številne težave s Kitajsko in Rusijo ter se Obami zahvalil za njegovo podporo. Ameriška vojska na Japonskem igra pomembno vlogo, saj je v državi še vedno 50.000 ameriških vojakov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje