Analitiki menijo, da je dogovor pomemben korak do končnega sprejema 700 milijard dolarjev vrednega načrta.
Napredek je nastal kmalu po tradicionalnem predsedniškem nagovoru, v katerem je Bush predstavil vzroke finančne krize in državljane pozval, naj podprejo napovedane ukrepe, sicer bi lahko bile posledice še hujše.
Celotno gospodarstvo je bilo v nevarnosti; če ne ukrepamo zdaj, nas to pozneje lahko stane veliko več, je bil odločen Bush. V nagovoru je tudi povabil oba predsedniška kandidata, Baracka Obamo in Johna McCaina, naj v četrtek prideta v Belo hišo na debato o zgoraj omenjenem finančnem načrtu, s katerim namerava finančno ministrstvo odkupiti slabe dolgove hipotekarnih bank.
Panika na finančnem trgu
Kot poroča dopisnica RTV Slovenija iz Washingtona Vlasta Jeseničnik, je Bushev nagovor nov dokaz, da se Bela hiša zelo dobro zaveda panike, ki je zajela ne le velike igralce na ameriškem finančnem trgu, temveč se je razširila tudi med povprečnimi državljani. Ti se bojijo, da bodo ostali brez domov in pokojnin in da ne bodo mogli več zaprositi za posojila za hiše, avtomobile in šolnine.
Tako v demokratski kot republikanski stranki so bili glede finančnega načrta sicer zelo previdni, v obeh strankah se pojavljajo dvomi o načrtu in hitrosti, s katero naj bi ga izvedli. Vsi želijo zagotovilo, da bodo imeli koristi tako povprečni državljani kot Wall Street, hkrati pa zahtevajo popoln nadzor nad izvajanjem načrta.
McCain bi prekinil kampanjo
McCain je zaradi finančne krize celo napovedal, da bo začasno prekinil svojo kampanjo, dokler se kongresniki in senatorji ne bodo dogovorili glede sprejetja zakona, Obama pa je dejal, da to ni potrebno. "Mislim, da je ravno zdaj čas, da Američani slišijo osebo, ki bo približno čez 40 dni odgovorna za vso to zmedo," je dejal Obama. "Del predsednikove službe je, da se hkrati ukvarja z več stvarmi."
Oba sta sicer že potrdila, da se bosta udeležila današnjih pogovorov o reševanju finančne krize, na Obamovo pobudo pa sta v sredo izdala skupno izjavo o sodelovanju pri reševanju krize. "Zdaj je čas, da demokrati in republikanci v duhu sodelovanja za dobro Američanov stopijo skupaj," je zapisano v njej.
Prva predsedniška debata pod vprašajem
McCain želi tudi preložiti za petek napovedano prvo debato, s čimer se njegov tekmec nikakor ne strinja. Na univerzi v Misisipiju bo tako prvo izmed treh predvidenih predsedniških televizijskih soočenj, na katerem bodo glavne teme vprašanja zunanje politike in državne varnosti, kjer naj bi bil v prednosti McCain. Iz komisije za predsedniške debate so sporočili, da so naklonjeni izvedbi debate in da jih pogovori z McCainom glede preložitve niso prepričali. "Menimo, da bo za javnost najkoristneje, če bodo vse debate izvedene po načrtu." V skrajnem primeru lahko McCain debato celo bojkotira.
Zadnje javnomnenjske raziskave so sicer pokazale, da je Obama znova v vodstvu pred McCainom. Obama med rojaki uživa večje zaupanje, kar se tiče gospodarstva, saj vprašani menijo, da bi se veliko bolje kot McCain spoprijel s krizo na Wall Streetu, in to je tudi glavni razlog za povečanje prednosti.
K. T./K. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje