To ni tisto, kar so si vsi želeli, je pa resničen in uresničljiv napredek.
![](https://img.rtvcdn.si/upload/Svet/g-8_6.jpg)
![Japonski in nemški premier Džuničiro Koizumi in Gerhard Schröder med pogovorom](https://img.rtvcdn.si/upload/Svet/schr_koizu.jpg)
Gostitelj vrha britanski premier Tony Blair je dejal, da akcijski načrt osmerice pomeni upanje za svet.
Po njegovih besedah so se voditelji sedmih najbolj razvitih držav in Rusije dogovorili o povečanju pomoči za revne države za polovico, in sicer na 50 milijard dolarjev letno, vendar pa ni govoril o rokih. Polovica vsote bo namenjena razvoju afriške celine.
Japonski premier Džuničiro Koizumi je napovedal, da bo Japonska v naslednjih petih letih revnejšim državam namenila 10 milijard dolarjev pomoči.
Afrika v sliki in besedi
Blair meni, da so z dogovorom dosegli resničen napredek glede Afrike. "Povečanje pomoči za 50 milijard dolarjev je dober znak za nov dogovor glede trgovine, odpisa dolgov revnim državam, univerzalnega dostopa do zdravljenja obolelih za aidsom ter prizadevanj za nove mirovne sile za Afriko," je povedal britanski premier.
3 milijarde dolarjev naj bi v naslednjih treh letih dobile palestinske oblasti za obnovo ozemelj, porušenih v večletnih spopadih z izraelsko vojsko. Voditelji so podprli tudi prvo demokratično izvoljeno prehodno vlado, ki so jo pozvali, naj do 15. decembra letos sprejme novo ustavo in razpiše nove parlamentarne volitve.
Vse države so voditelji pozvali, naj spoštuejo dogovore o oboroževanju, ob tem so še posebej omenili Severno Korejo. Ob tem so podprli šeststranske pogovore o oboroževanju te države in jo pozvali, naj ukine program jedrske oborožitve.
Novembra vrh o podnebju
Blair je napovedal, da bo Velika Britanija novembra gostila konferenco, katere cilj bo vzpostaviti dialog med razvitimi državami in državami v razvoju glede ukrepov proti podnebnim spremembam.
Na vrhu so se državniki dogovorili tudi za pomoč palestinskim oblastem v višini treh milijard dolarjev v naslednjih nekaj letih, s čimer želijo pospešiti bližnjevzhodni mirovni proces.
Britanski premier je v luči napadov v Londonu ponovil, da terorizem ne bo zasenčil ciljev vrha G-8. Dogovore glede Afrike pa je označil za "začetek, ne konec".
Srečanje v Gleneaglesu je za uspeh označil tudi nigerijski predsedniki Olusegun Obasanjo.
To ni tisto, kar so si vsi želeli, je pa resničen in uresničljiv napredek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje