Bradata moška, ki sta oktobra 2012 vstopila na avtobus, sta Malalo ustrelila v glavo. Strel za takrat 15-letnico ni bil usoden, čeprav ima danes rahlo ohromelo levo stran obraza. "Verjetno obžalujejo, da so me ustrelili, saj me zdaj lahko slišijo na vseh koncih sveta," je dejala Malala, ki je postala simbol upanja za številne deklice in ženske po vsem svetu.
Talibani prepovedali šolanje deklic
Malala prihaja iz izobražene družine. Njena starša sta intelektualca, pisatelja, ki sta svojo hčer spodbujala tako pri šolanju kot pri njeni zavzetosti, da morajo imeti deklice v Pakistanu pravico do izobraževanja. Malalin oče je med drugim v dolini Svat odprl zasebno šolo.
Ko so na oblast prišli talibani, so po dolini Svat zapirali šole in grozili staršem, da deklice ne smejo hoditi v šolo. Malala se je temu zoperstavljala tudi s številnimi govori, ki jih je imela po regiji in državi. In ti niso ostali neopaženi.
Na seznamu 22 ljudi
"Skupina, ki je bila vpletena v napad na Malalo Jusufzaj smo aretirali," je dejal predstavnik vojske general Asim Bajva. Deseterico aretiranih, iz vrst skupine Tehrek-e-Taliban Pakistan (TTP), je vojska aretirala v sodelovanju z obveščevalno skupino in policijo.
Vojska je med drugim našla seznam 22 oseb, ki jih je skupina nameravala napasti po napadu na Malalo. Moški so trenutno še vedno na zaslišanju in jim bodo sodili na posebnem sodišču za sojenje domnevnim teroristom.
"Islamski skrajneži se bojijo knjig in pisal," je pred Združenimi narodi pred enim letom opozarjala nominiranka za Nobelovo nagrado za mir. Takrat je v medijih odmevala njena misel "en otrok, en učitelj, en svinčnik in ena knjiga lahko spremenijo svet". Združeni narodi so 12. julij razglasili za Malalin dan.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje