Čeprav je sodišče dokazalo Baširjevo sodelovanje pri izdaji in njegovo povezavo s skrajno islamsko organizacije Džamaja Islamija, pa mu ni moglo dokazati, da je vodja te organizacije, ki jo oblasti sumijo bombnih napadov na Baliju oktobra lani in avgusta letos pred hotelom v Džakarti.
Vse obtožbe je Bašir zanikal in tožilce označil za lakaje sovražnikov islama. Poleg tega je že sporočil, da se bo na odločitev sodišča pritožil, svoje privržence pa je pozval, naj ostanejo mirni.
Sodišče priznalo obstoj Džamaje Islamije
Tožilstvu, ki je za Baširja zahtevalo 15 let zaporne kazni, po mnenju sodnikov ni uspelo dokazati, da je Bašir vodja Džamaje Islamije, je pa sodišče priznalo obstoj te organizacije, kar so nekateri v Indoneziji do zdaj neradi priznavali.
V Indoneziji so obsodbo Baširja sprejeli z mešanimi občutki. Medtem ko so njegovi privrženci, ki se javno zavzemajo za vzpostavitev islamskega prava v Indoneziji, izražali jezo nad obsodbo, pa drugi niso bili zadovoljni z nizko kaznijo.
Nezadovoljstvo z nizko kaznijo
Avstralski zunanji minister Alexander Downer je izrazil zadovoljstvo nad obsodbo Baširja, saj je to po njegovem mnenju jasen znak, da je Indonezija zavezana k reševanju vprašanja terorizma. Vendar pa Downer ni bil zadovoljen z višino kazni, saj so pričakovali, da bo obsojen vsaj na deset let zapora.
Strokovnjaki opozarjajo, da z nizko kaznijo za Baširja vsekakor ne bodo zadovoljni Američani, kar bi lahko pomenilo tudi, da Indoneziji ne bodo izročili Hambalija, enega izmed vodij Džamaje Islamije, ki so ga avgusta prijeli na Tajskem. Hambalija imajo zdaj priprtega Američani, indonezijske oblasti pa bi mu rade sodile v Indoneziji, zato so že izrazile željo po izročitvi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje