RT je eden od ruskih medijev, ki ga je Zahod prepovedal kmalu po invaziji. Foto: EPA
RT je eden od ruskih medijev, ki ga je Zahod prepovedal kmalu po invaziji. Foto: EPA

Projekt Free Media Hub EAST project bo na različne načine krepil te novinarje in medije, ki so se pred pritiski v domovini zatekli v države EU-ja, so sporočili iz EU-ja.

Podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova, pristojna za vrednote in preglednost, je poudarila, da številni "pogumni ruski neodvisni novinarji zelo tvegajo, da bi nadaljevali svoje delo, in nimajo druge izbire, kot da to počnejo v Evropski uniji".

"Za boj proti kremeljski vojni propagandi potrebujemo neodvisne medije, ki govorijo resnico o Rusiji. In mi jih moramo podpirati. To je naša moralna dolžnost in strateški interes. Današnji novi projekt je del teh prizadevanj," je še dodala češka komisarka. Komisija je prav Češko – skupaj z Nemčijo, Poljsko, Latvijo in Litvo – označila kot države, ki gostijo večino ruskih in beloruskih novinarjev v izgnanstvu.

Projekt, ki ga vodi nevladna organizacija Praški center civilne družbe, bo poleg finančne podpore nudil tudi psihološko pomoč, vlagal v tehnološke rešitve in krepil sodelovanje med ruskimi in beloruskimi novinarji, ki delujejo znotraj EU-ja.

Evropski komisar za notranji trg Thierry Breton je prepričan, da bo ta projekt "s podpiranjem produkcije in razširjanja neodvisnih vsebin, ustvarjenih brez uredniškega vmešavanja, prispeval k prizadevanjem v boju proti ruski propagandi".

Bruselj od začetka ruske invazije v Ukrajini posebno pozornost namenja področju medijev. Eden prvih ukrepov na tem področju je EU sprejel kmalu pa začetku vojne, ko je prepovedal delovanje ruskih medijev v državni lasti, kot sta Sputnik in Russia Today (RT).