Slavje Sircev po padcu Al Asadovega režima na trgu pred parlamentom na Dunaju. Foto: Reuters
Slavje Sircev po padcu Al Asadovega režima na trgu pred parlamentom na Dunaju. Foto: Reuters

Kancler Karl Nehammer je že v nedeljo, na dan strmoglavljenja režima sirskega predsednika Baširja Al Asada, dejal, da je treba znova oceniti varnostne razmere v Siriji in omogočiti deportacije sirskih beguncev.

Konservativna avstrijska vlada je sporočila, da se bo za zdaj osredotočila na prostovoljne deportacije, prav tako je ustavila obravnavo prošenj za azil sirskih prebežnikov, kar je že storilo več kot deset evropskih držav.

Tako kot številni konservativci v Evropi je tudi Nehammer pod pritiskom skrajne desnice, pri čemer se zdi, da imata obe politični opciji podobno stroga načela glede politike priseljevanja.

Sirci so največja skupina prosilcev za azil v Avstriji. "Avstrija bo Sirce, ki se željo vrniti v domovino, podprla z dodatkom 1000 evrov. Sirija zdaj potrebuje svoje državljane, da bi se lahko obnovila," je Nehammer zapisal na družbenem omrežju X.

Koliko Sircev bo ponudbo sprejelo, še ni znano. Ker je nacionalni letalski prevoznik Austrian Airlines zaradi varnostnih razmer prekinil polete na Bližnji vzhod, avstrijski bonus morda ne bi v celoti pokril niti potovanja.

Enosmerna letalska vozovnica v ekonomskem razredu do Bejruta, ki je običajno izhodišče za tiste, ki se odpravljajo v Damask po kopnem, pri Turkish Airlinesu namreč stane najmanj 1066,10 evra, je razvidno s spletne strani družbe.

Avstrijska skrajno desna stranka svobodnjakov (FPÖ) je na septembrskih parlamentarnih volitvah s približno 29 odstotki glasov zasedla prvo mesto, ker pa ni bilo potencialnega koalicijskega partnerja, vodja ljudske stranke (ÖVP) Nehammer vodi koalicijska pogajanja s socialdemokrati in liberalno stranko Neos.