Liz Truss, ki je na oblasti šele 37 dni, je na novinarski konferenci priznala, da je njena vlada z načrtom za znižanje davkov šla "dlje in hitreje", kot so pričakovali trgi.
"Želim zagotoviti nizke davke, visoke plače, visoko gospodarsko rast. Za to me je izvolila moja stranka, moje poslanstvo ostaja. Priznavamo trenutne težave na trgu, zato moramo poslanstvo uresničiti na drugačen način," je dejala.
Zaradi pretresov na finančnih trgih je zamenjala finančnega ministra Kwasija Kwartenga z Jeremyjem Huntom, ki je v preteklosti vodil ministrstvi za zdravje in zunanje zadeve.
Prihodnje leto zvišanje davka za podjetja
Poleg tega je napovedala tudi spremembe fiskalne politike, ki po navedbah britanskih medijev predstavljajo 180-stopinjski obrat od dosedanjih načrtov.
Po novem bo s prihodnjim letom dovolila dvig dajatev za podjetja, s čimer bo britanska vlada zbrala 18 milijard funtov. Aprila prihodnje leto se bo tako t. i. korporacijski davek zvišal z 19 na 25 odstotkov, poroča BBC.
"Ukrepati moramo zdaj, da trge prepričamo o naši fiskalni disciplini. Zato sem se odločila ohraniti povišanje davka od dohodkov pravnih oseb, ki ga je načrtovala prejšnja vlada," je pojasnila.
Zamenjani Kwarteng izrazil podporo premierki
Zdaj že nekdanji finančni minister Kwarteng, ki je moral zaradi domačih pretresov zapustiti zasedanje Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke in prihiteti v London, je na Twitterju objavil pismo, v katerem je pristal na prošnjo premierke za njegov odhod iz vlade. S tem je postal britanski finančni minister z drugim najkrajšim mandatom.
Truss je zaželel vse dobro pri njenih načrtih za gospodarstvo in obljubil, da jo bo podpiral tudi v prihodnje. Zapisal je, da se je gospodarsko okolje hitro spremenilo, odkar je predstavil svoje načrte za znižanje davkov in se zagovarjal, da je delo prevzel s polnim zavedanjem, da so razmere, s katerimi se soočajo, izjemno težke.
Prav tako se zdi, da je še vedno prepričan o tem, da je kot minister ravnal pravilno, saj je opozoril, da ohranjanje statusa quo za reševanje vprašanj, kot so naraščajoče obrestne mere in cene energije, "preprosto ni bilo mogoče".
Finančne trge pretresel Kwartengov načrt znižanja davkov
Pretresi na finančnih trgih konec septembra so sledili ministrovi napovedi več milijard funtov težkega svežnja, s katerim naj bi pomagali gospodinjstvom in podjetjem, ki se soočajo z naraščajočo inflacijo. Po ocenah finančnega ministrstva bi predlagana znižanja davkov državo do leta 2026 stala skoraj 45 milijard funtov (50 milijard evrov) na leto.
Načrt je sprožil padec vrednosti funta in skok donosov na britanske državne obveznice. Britanska centralna banka je, da bi spodbudila zaupanje vlagateljev, bila primorana zagnati začasen program odkupovanja državnih vrednostnih papirjev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje