Predstavniki socialistične stranke (PSOE) in Juntsa so potrdili navedbe medijev o dogovoru in pojasnili, da je stranka Junts obljubila podporo novi vladi v celotnem štiriletnem mandatu.
Santos Cerdan, predstavnik socialistov, je dejal, da je med strankama še vedno veliko "globokih nesoglasij", a so jih pustili ob strani, da bi oblikovali "stabilno vlado".
Potrebuje še pet baskovskih glasov
Španski premier Pedro Sanchez in njegova socialistična stranka poskušata sestaviti vlado, potem ko julijske volitve niso prinesle absolutnega zmagovalca. Prejšnji mesec je Sanchez dosegel koalicijski dogovor s skrajno levim zavezništvom Sumar, vendar za nov mandat potrebuje tudi podporo katalonskih separatistov, in sicer Katalonske republikanske levice (ERC) in stranke Skupaj za Katalonijo (Junts). Za Sancheza je bila predvsem ključna podpora sedmih poslancev stranke Junts.
Glasovanje o novi vladi v parlamentu bi lahko potekalo prihodnji teden. Sanchez ima namreč do 27. novembra čas, da zbere potrebno večino v parlamentu, sicer bodo za januar sklicane nove volitve. Tudi s podporo Juntsa Sanchez 350-članskem parlamentu še vedno nima večine glasov, torej 176. Potrebuje še pet glasov poslancev Baskovske nacionalistične stranke (PNV), ki so Sanchezu načeloma obljubili podporo.
Kazni dobili leta 2017
Predstavniki katalonske separatistične stranke Junts so med pogajanji vztrajali, da bodo svojih sedem glasov v parlamentu Sanchezu dali v zameno za sprejetje zakona o amnestiji, po katerem bi bilo lahko pomiloščenih do 1400 aktivistov in politikov, ki so sodelovali v neuspelem poskusu osamosvojitve Katalonije od Španije oktobra leta 2017.
Predstavniki socialistov so potrdili, da dogovor o sodelovanju vključuje tudi zakon o amnestiji, ki bo vključeval vse dogodke med letoma 2012 in 2023. O tem, kdo bo pomiloščen, bodo odločili sodniki.
Tudi pomilostitev Puigdemonta?
Stranko Junts vodi Carles Puigdemont, ki je v izgnanstvu v Bruslju, kamor se je zatekel pred pregonom španskih oblasti zaradi poskusa izvedbe referenduma o neodvisnosti Katalonije. Puigdemont je že dejal, da bo o podpori novi vladi pod vodstvom Sancheza razmislil le, če bodo obtožbe proti njemu in drugim voditeljem katalonskega gibanja za neodvisnost umaknjene.
Če bo zakon o amnestiji sprejet, se bo Puigdemont lahko vrnil v Španijo in tudi vnovič kandidiral na volitvah.
Dogovor o amnestiji so že predtem obsodili predstavniki opozicije, ki so v sredo znova organizirali protestni shod in Sancheza obtožili, da zaradi lastnih političnih koristi ogroža vladavino prava v državi. V sredo je španski vladi pisal tudi evropski komisar za pravosodje Didier Reynders in zahteval več podrobnosti o pogajanjih glede morebitnega sporazuma o amnestiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje