Devetintridesetletnega Pavla Durova so aretirali v soboto na letališču Le Bourget severno od francoske prestolnice, potem ko je tja prispel iz azerbajdžanske prestolnice Baku. Že danes (nedelja) naj bi se pojavil na sodišču, navaja AFP.
Francoske oblasti Durova obtožujejo, da ni sprejel zadostnih ukrepov za omejevanje kriminalnega delovanja na svoji platformi.
Francoski urad OFMIN, ki se ukvarja s preprečevanjem nasilja nad mladoletniki, je zanj izdal nalog za aretacijo zaradi domnevnega omogočanja kaznivih dejanj, vključno z goljufijami, trgovino z mamili, spletnim ustrahovanjem, organiziranim kriminalom in spodbujanjem terorizma.
"Dovolj je Telegramove nekaznovanosti," je dejal eden od preiskovalcev, ob tem pa izrazil presenečenje nad tem, da je Durov sploh prišel v Francijo, saj je vedel, da ga iščejo.
Francoski televiziji TF1 in BFM sta navedli, da je bila preiskava osredotočena na pomanjkanje moderatorjev na Telegramu in da so te razmere po mnenju policije omogočile neovirano nadaljevanje kriminalne dejavnosti v aplikaciji.
Rusija zahtevala konzularni dostop
Na Durovo pridržanje sta se odzvala rusko veleposlaništvo v Parizu in zunanje ministrstvo v Moskvi. "Od francoskih organov smo takoj zahtevali, da pojasnijo razloge za pridržanje, in zahtevali zaščito njegovih pravic ter odobritev konzularnega dostopa. Francoska stran zaenkrat zavrača sodelovanje v tej zadevi," izjavo veleposlaništva povzema AFP.
Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova pa je potrdila, da je Moskva zaprosila za konzularni dostop do Durova, in ocenila, da zaradi njegovega francoskega državljanstva "Francija meni, da je to njegovo glavno državljanstvo". Durov ima namreč poleg ruskega tudi francosko državljanstvo in državljanstvo Združenih arabskih emiratov, kjer je bival zadnjih nekaj let.
Na aretacijo Durova se je na omrežju X odzval tudi v Rusiji živeči žvižgač Edward Snowden. "Durova aretacija je napad na temeljni človekovi pravici do govora in združevanja. Presenečen in globoko žalosten sem, da se je Macron spustil na raven jemanja talcev kot sredstva za dostop do zasebnih komunikacij. S tem ne ponižuje le Francije, ampak ves svet," je zapisal.
Za nekatere glavni vir novic
Lastnik omrežja Telegram za šifrirano sporočanje s sedežem v Dubaju je svojo aplikacijo predstavljal kot alternativo velikim platformam v lasti ZDA, ki so bile deležne številnih kritik zaradi komercialnega izkoriščanja osebnih podatkov uporabnikov, navaja AFP. Telegram se je na drugi strani zavezal, da nikoli ne bo razkril nobenih podatkov o svojih uporabnikih.
Telegram, ki ima skoraj milijardo uporabnikov, je še posebej vpliven v Rusiji, Ukrajini in republikah nekdanje Sovjetske zveze. Je eno bolj razširjenih družbenih omrežij za Facebookom, YouTubom, WhatsAppom, Instagramom, TikTokom in Wechatom.
Durov je aprila v enem svojih redkih intervjujev povedal, da je zamisel o aplikaciji za šifrirano sporočanje dobil zaradi pritiskov ruske vlade na rusko družbeno omrežje VK. Tega je leta 2006 ustvaril skupaj s tremi sodelavci, leta 2014 pa je prodal svoj delež v podjetju in zapustil Rusijo.
Pojasnil je tudi, da se je po odhodu iz Rusije skušal ustaliti v Berlinu, Londonu, Singapurju in San Franciscu, na koncu pa se je odločil za Dubaj. Njegovo podjetje s sedežem v Združenih arabskih emiratih se je uspešno izogibalo regulacijam, ki so jih v zadnjem času – zlasti v Evropi – vse pogosteje deležne velike spletne platforme. Telegram je imel julija letos več kot 950 milijonov aktivnih uporabnikov.
Po ruski invaziji v Ukrajini leta 2022 je Telegram postal glavni vir nemoderirane – in včasih nazorne in zavajajoče – vsebine o vojni in politiki.
Telegram, ki uporabnikom omogoča, da se izognejo uradnemu nadzoru, je postal tudi eden redkih krajev, kjer lahko Rusi dostopajo do neodvisnih novic o vojni, potem ko je Kremelj okrepil pritiske na neodvisne medije.
Rusija je Telegram začela onemogočati leta 2018, potem ko vodstvo Telegrama državnim varnostnim službam ni omogočilo dostopa do šifriranih sporočil svojih uporabnikov. Ukrep je prekinil delovanje nekaterih storitev, vendar ni imel veliko vpliva na razpoložljivost Telegrama v Rusiji. Kljub temu je odredba o prepovedi sprožila množične proteste v Moskvi in kritike nevladnih organizacij.
Ruski blogerji pozvali k protestom
Durov, čigar premoženje je Forbes ocenil na 15,5 milijarde dolarjev, je dejal, da so nekatere vlade poskušale pritisniti nanj, vendar bi morala aplikacija po njegovem mnenju ostati "nevtralna platforma" in ne "geopolitični igralec".
Zaradi vse večje priljubljenosti Telegrama je več evropskih držav, med njimi Francija, začelo preverjati njegovo varnost in kršitve glede varnosti podatkov.
Ruski predstavnik pri mednarodnih organizacijah na Dunaju Mihail Uljanov in več drugih ruskih politikov je v nedeljo obtožilo Francijo, da deluje kot diktatura. Z enakimi kritikami se je soočila Moskva, ko je leta 2014 postavila zahteve Durovu in leta 2018 poskušala prepovedati Telegram.
"Nekateri naivni ljudje še vedno ne razumejo, da če igrajo bolj ali manj vidno vlogo v mednarodnem informacijskem prostoru, ni varno obiskovati držav, ki se premikajo v smeri veliko bolj totalitarnih družb," je na družbenem omrežju X zapisal Uljanov.
Več ruskih blogerjev je v nedeljo opoldne pozvalo k protestom na francoskih veleposlaništvih po vsem svetu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje