Foto: EPA
Foto: EPA

Spopadi med policijo in izgredniki so se osmo noč nemirov večinoma umirili, so sporočile francoske oblasti.

Policija je po podatkih notranjega ministrstva ponoči po vsej državi aretirala 16 ljudi, od tega sedem v Parizu in okolici. Na vrhuncu nemirov konec preteklega tedna je bilo v eni sami noči aretiranih 1300 ljudi.

Od torka do danes je bilo poškodovanih osem stavb, zažgana 202 zabojnika ali druga infrastruktura na ulicah, poleg tega so izgredniki zažgali 159 vozil. Tarča napada so bile štiri policijske postaje, pri čemer pa nihče ni bil poškodovan navaja poročilo notranjega ministrstva.

Policija ostaja še naprej v pripravljenosti, na ulicah francoskih mest je patruljiralo 45.000 policistov, je še navedlo ministrstvo.

Macron razmišlja o blokadi družbenih omrežij

Tudi francoski predsednik Emmanuel Macron je v torek nakazal, da je vrhunec nemirov mimo, vendar pa je po njegovem mnenju treba ostati "previden". Napovedal je tudi okrepljeno pomoč mestom, kjer so bile uničene stavbe in javna infrastruktura.

Je pa Macron dejal, da bi morala vlada razmisliti o nadzoru oz. blokadi družbenih omrežij, "kadar stvari v državi uidejo izpod nadzora", poroča Guardian. Macron je to izjavil po tem, ko so ministri okrivili mlade in uporabo spletnih platform, kot sta Snapchat in TikTok, za organizacijo in spodbujanje izgredov in nasilja.

Foto: EPA
Foto: EPA

“Razmisliti moramo, kako mladi uporabljajo družbena omrežja ... ko stvari uidejo izpod nadzora, bi jih morda morali regulirati ali pa jih onemogočiti," je dejal predsednik na srečanju 200 županov iz občin, v katerih so divjali nemiri. “Mislim, da je to resna razprava, ki jo moramo imeti, ampak v miru, ne sredi razgretih strasti.”

Kritiki menijo, da bi se Francija s tako potezo uvrstila v družbo avtoritarnih držav, kot so Kitajska, Rusija, Iran in Severna Koreja. "Država, ki spoštuje državljanske pravice, se ne more postaviti v družbo takih demokracij, kot so Kitajska, Rusija in Iran," je tvitnil vodja socialistov Olivier Faure.

Olivier Marleix iz desnosredinske stranke Les Républicains pa: “Onemogočiti družbena omrežja? Kot Kitajska, Iran, Severna Koreja? Tudi če je provokacija za preusmerjanje pozornosti, ni okusna.”

Macron je prejšnji teden pozval uprave družbenih omrežij, da "pokažejo nekaj odgovornosti" in umaknejo kočljive objave, še posebej tiste, ki spodbujajo nasilje in plenjenje. Ministri so se v petek sešli s predstavniki TikToka in Snapchata, naslednji dan pa je pravosodni minister Éric Dupond-Moretti dejal, da bodo posegli po pravnih ukrepih, da bi identificirali in kazensko preganjali tiste, ki prek družbenih omrežij organizirajo kazniva dejanja.

Protesti in nemiri so izbruhnili po smrti 17-letnega najstnika alžirskega rodu, na katerega je prejšnji torek zvečer med nadzorom prometa v pariškem predmestju Nanterre streljal policist. Kljub pomoči reševalnih služb je mladostnik umrl zaradi strelnih ran v prsnem košu. Policist je obtožen naklepnega uboja in je v priporu.

V Franciji se razmere umirjajo