Tamkajšnja podjetja in sindikati ter lokalne oblasti so pozvali k nadaljevanju splošne stavke, trgovine pa so zaprte že drugi dan zapored, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V sredo so na Lezbosu in Hiosu izbruhnili siloviti spopadi med prebivalci, ki skušajo preprečiti gradnjo novih centrov za prebežnike, in policijo. Na stotine jeznih prebivalcev je na policiste metalo kamenje, policisti pa so uporabili solzivec in gumijevke.
Grški premier Kiriakos Micotakis je pozval k umiritvi razmer in župane otokov povabil na pogovor v Atene. "Gradbena dela so se že začela ... novi centri so daleč od urbanih regij," je premier vztrajal v sredo.
Tamkajšnje oblasti so zavrnile vladne načrte o gradnji novih centrov, ki naj bi nadomestili trenutno prenatrpane objekte, v katerih prosilci za azil živijo v neživljenjskih pogojih. V centrih na otokih Lezbos, Samos, Hios, Leros in Kos je trenutno več kot 38.000 ljudi, prostora pa je uradno zgolj za 6200 prebežnikov.
Vlada na skrivaj poslala gradbene stroje
Po tednih brezplodnih pogovorov z otoškimi oblastmi o tem, kje naj zgradijo nove objekte, je vlada v ponedeljek na Lezbos in Hios skrivaj odposlala gradbene stroje in več sto pripadnikov posebnih policijskih enot, kar je povzročilo ogorčenje, poroča AFP. V sredo zvečer pa je grška vlada sporočila, da bodo policisti otoke zapustili.
Obstoječe centre na Lezbosu, Samosu in Hiosu naj bi po načrtih vlade letos zaprli, sredi leta pa naj bi jih nadomestili novi objekti. Na Lerosu in Kosu naj bi obstoječe objekte prenovili in razširili, poroča AFP.
Po vladnih zagotovilih bodo novi centri za prebežnike, kjer bosta vstop in izstop strogo nadzorovana, odpravili večino pomislekov otočanov in omogočili, da se trenutne kaotične razmere na otokih končajo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje