Objave prepisov so v Italiji močno razširjene in slabo normirane, po novem pa naj bi jih mediji lahko objavljali šele takrat, ko se pojavijo v sodnih spisih, na primer v utemeljitvi kazni, ali med javno razpravo. Po trditvah vlade naj bi tako preprečili objavo informacij o ljudeh, ki v sodni proces niso vpleteni, je za Radio Slovenija poročal Janko Petrovec.
Omejitev je sprožila proteste medijskih uredništev in novinarskih združenj.
Druga novost je odprava kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja, ki so jo pozdravili župani vseh političnih barv. Tovrstne ovadbe so v Italiji dejansko vsakdanja novica, pogosto pa se ne končajo ne s sodno obravnavo ne s krivdno ali oprostilno sodbo, temveč zgolj z madežem na imenu javnega funkcionarja.
Odločitev desne vlade je zato povzročila hudo nesoglasje v vrstah opozicije, katere župani novost odobravajo, parlamentarci pa ji nasprotujejo, češ da je v nasprotju z italijanskimi zavezami Uniji ter da odpira vrata korupciji, nepotizmu in vplivu organiziranega kriminala.
Osnutek zakona tudi močno oži obseg kaznivega dejanja nezakonitega lobiranja pri javnih funkcionarjih.
Po mnenju vlade naj bi reforma, podobno kot nedavna omejitev nadzornih pristojnosti računskega sodišča, pripomogla k hitrejši pripravi projektov in investicij Načrta za okrevanje in odpornost, ki ga Italija financira s skoraj 200 milijardami evrov evropskih subvencij in poceni posojil.
To je deseta pravosodna reforma v zadnjem desetletju, ki jo zdaj čaka še obravnava v italijanskem parlamentu.
Italijanski pravosodni minister Carlo Nordio je reformo posvetil pokojnemu nekdanjemu premierju Silviu Berlusconiju, ki da bi ga gotovo razveselila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje