Janša in Merklova sta se pogovarjala o pandemiji novega koronavirusa, ki v obeh državah upada, poteku cepljenja ter tudi prihodnjih izzivih. Med njimi sta še posebej pomembna spopad z novimi mutacijami ter logistični izziv distribucije cepiv in izvedbe cepljenja v manj razvitih državah, ko bo cepiv dovolj, kar je pričakovati proti koncu letošnjega leta.
Države morajo čim prej ratificirati sklep o lastnih virih
Sogovornika sta se strinjala, da je potrebno, da države članice Evropske unije čim prej ratificirajo sklep o lastnih virih – obe državi sta to že storili – ter da bodo nacionalni načrti za okrevanje in odpornost kar najhitreje obravnavani in potrjeni. To bo omogočilo črpanje lani med voditelji dogovorjenih sredstev in potrebno podporo okrevanju in zagonu gospodarstev.
Janša Merklovo seznanil s prednostnimi nalogami slovenskega predsedovanja
Predsednik vlade je kanclerko seznanil s prednostnimi nalogami slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije, ki se začne 1. julija. Posebej sta obravnavala konferenco o prihodnosti EU-ja. Slovenija bo v ta namen celotni letošnji Blejski strateški forum posvetila razpravi o prihodnosti EU-ja, ki se je bodo udeležili številni evropski voditelji.
Slovenija bo oktobra organizirala vrh EU-Zahodni Balkan
Voditelja sta spregovorila tudi o Zahodnem Balkanu. V sklopu predsedovanja Slovenije Svetu EU-ja bo oktobra v Sloveniji organiziran vrh EU-Zahodni Balkan. Predsednik vlade Janša in kanclerka Merklova sta obravnavala tudi agendo prihajajočega zasedanja Evropskega sveta, ko bo ta vnovič razpravljal o podnebnih spremembah in sprejel dodatne usmeritve Evropski komisiji, preden bo le-ta objavila prenovo podnebno-energetskega zakonodajnega svežnja Pripravljeni na 55.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje