Vodja IAEA-ja Rafael Grossi je opozoril, da posredovanje podatkov z nadzornih sistemov za preverjanje varnosti, ki so nameščeni v jedrski elektrarni Černobil, ne deluje več. "Agencija preučuje status nadzornih sistemov za preverjanje varnosti na drugih lokacijah v Ukrajini in bo kmalu posredovala več informacij," so dodali v sporočilu.
Ukrajinska energetska družba Ukrenergo je pozneje sporočila, da je bila jedrska elektrarna v Černobilu popolnoma odklopljena z električnega omrežja, zaradi vojaških operacij pa ni možnosti za ponovno vzpostavitev napeljave.
"Ukrajina je obvestila IAEA o izpadu električne energije," so z Mednarodne agencije za jedrsko energijo glede tega zapisali na Twitterju in dodali, da ne vidijo "kritičnega vpliva na varnost".
IAEA skuša v okviru nadzornih sistemov odvračati od širjenja jedrskega orožja z zgodnjim zaznavanjem zlorabe jedrskega materiala.
Več kot 200 zaposlenih sicer ostaja ujetih v jedrski elektrarni Černobil in delajo že neprestano 13 dni, odkar so nadzor prevzele ruske sile. Z agencije so sporočili, da se razmere za zaposlene slabšajo.
IAEA je pozval Rusijo, naj dovoli rotacijo zaposlenih, da bi jim omogočili počitek. Delo v izmenah je nujno za zagotavljanje varnosti, so dodali. "Zelo sem zaskrbljen zaradi težkih in stresnih razmer, v katerih delajo zaposleni v jedrski elektrarni Černobil, in potencialne grožnje za jedrsko varnost," je poudaril Grossi.
Čeprav jedrska elektrarna, kjer je bila leta 1986 katastrofalna nesreča, ne deluje več, je tam še vedno zaposlenih več kot 2000 ljudi, ki zagotavljajo, da se ne bi zgodila nova katastrofa.
Ukrajinski regulator s Černobilom komunicira le po elektronski pošti
Ob prekinitvi stika z nadzornimi sistemi in tem, da ukrajinski regulator s Černobilom komunicira le po elektronski pošti, je Grossi danes znova izrazil pripravljenost, da odpotuje v Černobil oziroma Ukrajino z namenom zagotavljanja varnosti jedrskih elektrarn.
Rusiji je prejšnji teden uspelo prevzeti tudi nadzor nad največjo ukrajinsko jedrsko elektrarno Zaporožje. Po navedbah IAEA-ja tam še vedno delujeta dva od šestih reaktorjev, zaposleni delujejo izmenično, stanje radioaktivnega sevanja pa je stabilno.
Obvestilo uredništva:
Zaradi številnih komentarjev in zagotavljanja čim višjih standardov razprave pod članki o dogajanju v Ukrajini smo se odločili, da komentiranje na portalu rtvslo.si omogočimo pod eno novico. Ne gre za cenzuro ali blokado, temveč za vzdrževanje ravni komunikacije na portalu javne RTV, ki je zavezana k takšnim merilom. Svoje mnenje o dogajanju v Ukrajini lahko ob spoštovanju forumskih pravil MMC RTV SLO izrazite v komentarjih tukaj.