Lovce so izdelali v 80. letih v ZDA. Izrael jih je nato posodil s svojo napredno vojaško opremo. Državi se morata zato še pogoditi glede prodaje. Foto: EPA
Lovce so izdelali v 80. letih v ZDA. Izrael jih je nato posodil s svojo napredno vojaško opremo. Državi se morata zato še pogoditi glede prodaje. Foto: EPA

Kongres je odobril prodajo 12 vojaških letal ameriškega proizvajalca Lockheed-Martin v njihovi izvirni obliki. V ZDA so vrednost vojaških letal, ki so jih izdelali v 80. letih prejšnjega stoletja, ocenili na 135 milijonov dolarjev.

Vrednost pogodbe med Izraelom in Hrvaško o nakupu "barakov" je pol milijarde dolarjev. Kar 375 milijonov dolarjev razlike v ceni je posledica izraelskih posodobitev, saj je Izrael v lovce vgradil sodobno vojaško opremo.

Hrvaška je na mednarodnem razpisu izbrala lovce z izraelsko opremo – vendar se je zapletlo pri ameriški zakonodaji, saj mora ameriška vlada državi, ki ji je prodala svoja letala, prodajo letal tretji državi najprej odobriti.

Plenković: "Ni tretje možnosti"

Hrvaški premier Andrej Plenković je v božičnem intervjuju za Jutarnji list v ponedeljek ponovil, da ni "tretje možnosti" - ali bo Hrvaška kupila takšna letala, kot jih je ponudil Izrael, ali pa bodo razveljavili mednarodni razpis, na katerem so izbrali izraelska letala.

Ameriški State Department je pred dvema tednoma obvestil ameriški kongres o transferju tretji strani pri izraelski prodaji vojaških letal F-16. Kongres je potrdil transfer v skladu z ameriškim zakonom o izvozu orožja, a postopek prodaje še ni sklenjen, ker je za ZDA sporna izraelska oprema na ameriških letalih.

Pogajanja med Izraelom in ZDA

V Washingtonu vztrajajo pri prodaji izvirnih letal z originalno ameriško opremo. Pogajanja med ZDA in Izraelom o tem še potekajo. Ko bodo dosegli zadovoljiv dogovor, bo State Departement avtoriziral prodajo, piše Večernji list.